A Népszavának egy budapesti általános iskolában dolgozó pedagógus vázolta fel a kényszermegoldásokat.
Hiány van biológia, földrajz, fizika szakos kollégákból – világított rá egy budapesti általános iskolában dolgozó pedagógus a nehezített pályára, amelyen szeptembertől az új tanévet kezdik. A Népszavának elmondta, hogy az iskola vezetése vészforgatókönyvvel készül a következő tanévre, mivel legutóbb három kollégájuk jelentette be a távozását, ketten a pályát is elhagyják, egyikük pedig egy vidéki iskolába megy dolgozni, mert azon a településen az önkormányzat legalább minden tanár ebédjét kifizeti.
Ami a vészforgatókönyvet illeti:
- egy fiatal, matematika szakos tanár vállalta, hogy fizikát is tanít, bár fizikatanári végzettsége nincs a napközis nevelők tanítói feladatokat fognak ellátni az alsós osztályokban, felsőbb évfolyamokon pedig nem lesz napközi.
- a könyvtárostanár is besegít: munkaideje felében tartja nyitva a könyvtárat, a másik felében tanít vagy felzárkóztató foglalkozásokat tart
- a differenciált órákat is megszüntetik, szakköröket pedig már két éve nem tartanak.
A pedagógus azt mondta, a tanárhiánynak nemcsak a parlamentnek kedden benyújtott új pedagógustörvény az oka, sokkal inkább az évek óta alacsony fizetések.
Elhomályosult jövőkép, több munka, kérdőjelek a fizetések körül - így alakul át a tanárok élete a státusztörvény miatt
Újra alapjaiban változtatja meg a közoktatást az Orbán-kormány. A pedagógusok jogállásáról szóló törvénytervezetet már benyújtották a parlamentnek, de a kapcsolódó rendeletek és főleg a költségvetési források fájóan hiányoznak.