A pszichológus szerint a kamaszkor arra lett kitalálva, hogy sok konfliktus legyen benne.
A szülők nem tehetnek mást, a kamaszkori változásokat el kell fogadniuk, és gond, ha nincs összetűzés, mert akkor valódi leválás sem lesz a szülőktől – mondta a HVG-nek adott interjúban Szél Dávid, akinek nemrég jelent meg a Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében című könyve. Szél Dávid szerint
eddig minden kamaszgenerációnak egy fokkal jobb, kényelmesebb élet jutott, mint az előzőnek. A mostani az első generáció, amelynek nem lesz jobb.
És ezt a gyerekek is érzik, állítja a pszichológus, ráadásul a magyar oktatási rendszertől sem kapják meg azt a támogatást, amire szükségük lenne. Így aztán szoronganak, félnek, inog a jövőbe vetett hitük.
Hogy mennyire indokolt a szülők félelme a kamaszkortól? Szél Dávid szerint a szülők nem is kamaszkortól, hanem a kamasz gyerektől félnek, „pedig a gyereknek sem jó érzés, hogy tőle félni kell.”
Az interjúból kiderül az is, hogy miért nem lehet megúszni a konfliktusokat ebben az időszakban, hogy miért tekinti a pszichológus kamaszoknak már a 9-10 éves gyerekeket, és hogy a jelenlegi iskolai rendszerben milyen helyzetben találja magát egy olyan kamasz, akinek homoerotikus gondolatai vannak. A teljes beszélgetés a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.