Edmond Réveil az utolsó életben maradt tagja egy második világháborús francia ellenálló csoportnak, közel nyolcvan év hallgatás után most megmutatott egy tömegsírt, amiről eddig még a családjának sem beszélt.
A saját családja sem gondolta volna, hogy a közép-franciaországi kis faluban, Meymacban élő Edmond Réveil tartogathat még nagy meglepetéseket. Fiatalkorától a nyugdíjba vonulásáig vasutasként dolgozott, aztán pedig élte a békés nyugdíjas éveket, lassan már a századik születésnapjára készül. Mígnem a világháborús veteránok helyi csoportjának egy találkozója végén szót kért, és elárulta, hogy a falujuk mellett 1944-ben több tucat német katonát és a nácikkal kollaboráló franciát végzett ki az az ellenálló csoport, amelyben ő is harcolt – írja a BBC.
Mint elmondta, 1944 júniusában a közeli Tulle városában robbantottak ki zavargást, 50-60 német katonát elfogtak, és miután bosszúból a nácik közel száz francia foglyot felakasztottak, az ellenállás egy kisebb csoportja kapta meg a feladatot, hogy vigye minél messzebb az elfogott németeket és kollaboránsokat. Amikor Meymacba értek, azt a parancsot kapták, hogy végezzék ki őket.
Most úgy emlékezett vissza: igazából nem tudták, hogy mit lehetne kezdeni a foglyaikkal, és az ellenállók nem is nagyon szerették volna kivégezni őket, hiszen ekkor már ártalmatlanították mindannyiójukat, de követték a parancsot. Volt például egy francia kollaboráns nő, akinél sorsot kellett húzni, ki ölje meg, annyira nem akarta senki sem. Most azért állt ki a nyilvánosság elé, mert ő az utolsó életben maradt ember azok közül, akik ott voltak, és nem szerette volna, hogy örökre titok maradjon, mi történt 1944-ben.
Réveil évtizedeken át nem beszélt erről az esetről senkinek. 2019-ben jelezte először, hogy számot adna erről, az után viszont a járvány miatt nem lehetett haladni a vizsgálattal. Most elmondta azt is, hogy hol történt a kivégzés, és miután francia és német történészek is hitelesnek ítélték a beszámolóját, hamarosan megindulhat a tömegsír feltárása.