Adolf Hitler, Bob Dylan, Bob Marley neve is előkerül ezzel kapcsolatban, továbbá egy titkos rendőrségi kód, de a legvalószínűbb magyarázat egy 70-es évekbeli gimnazistacsoportra hivatkozik.
Nagyon sok magyarázat kering arról, miért pont április 20-ára esik a marihuána nem hivatalos világnapja, amikor sok helyen tartanak rendezvényeket, hol a fű legalizáláséért, hol csak a buli kedvéért.
Van, aki Adolf Hitler vagy Bob Marley születésnapjához köti a dátumot. Előbbi valóban április 20-án született, de hogy mi köze a marihuánához, azt nem lehet tudni. Utóbbinak van hozzá köze, maga is gyakran fogyasztotta, és népszerűsítette, sőt vallási okokra is hivatkozott ezzel kapcsolatban, de a születésnapja és a halála napja sem április 20-ára esik.
Tetszetős elmélet az, amely Bob Dylan Rainy Day Women #12 & 35 című számából eredezteti a 420-at, hiszen a címben szereplő két szám szorzata épp 420. Sokan értelmezték egyfajta kábítószerfogyasztásra felhívó dalként ezt a szerzeményt, de Dylan ezen kiakadt, és egy 1966-os koncerten kijelentette: „soha nem írtam és soha nem is fogok drogos dalt írni".
Egy elterjedt elmélet valamiféle rendőrségi titkos kódnak tartja a 420-at, olyan azonosítószámnak, amellyel a marihuánafogyasztással kapcsolatos eseteket jelölik.
A leghihetőbb magyarázat az, hogy 1971-ben, a kaliforniai San Rafael középiskola öt diákja minden délután 4 óra 20 perckor találkozott, hogy egy valahogy hozzájuk került kézzel rajzolt térkép segítségével felkutassanak egy titkos kannabiszültetvényt. Ennek a sztorinak a másik verziója szerint a diákok egyszerűen csak mindig ebben az időpontban találkoztak egy falnál, ahol füveztek és az élet dolgaitól elmélkedtek.
Mindegy is, az biztos, hogy 420-ból popkulturális szimbólum lett, a Simpson család egy jelenetében például, Bart az ágya szélén ül, látszólag álmosan, résre szűkült szemekkel, a digitális óra pedig 4:20-at mutat.
A szlengben a 420 a kannabisz megfelelője, számos helyen (klubokban, szállodákban, kávézókban) találkozni a „420 Friendly” kifejezéssel, ami azt jelenti, hogy ott a „kannabiszt fogyasztó vagy a kannabisz használata tolerálható”.
Magyarországon természetesen nem találkozhatunk ilyen feliratokkal, ugyanis nálunk a kannabisz fogyasztás is büntetendő (akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is).
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: