Élet+Stílus hvg.hu 2023. április. 04. 20:54

Nyugatra szökött egy Putyin biztonságáért felelős orosz hírszerzőtiszt és kitálalt

Gleb Karakulov az orosz Szövetségi Védelmi Szolgálat (FSZO) századosa volt és ő a közelmúlt legmagasabb rangú orosz hírszerzőtisztje, aki nyugatra menekült.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A háború kitörése jelentette az utolsó cseppet a pohárban Gleb Karakulov, az orosz Szövetségi Védelmi Szolgálat (FSZO) századosa számára, aki korábban is a centit vágta, hogy mikor telik már le az a két év, ami még hátra van neki a nyugdíjig. Karakulov az FSZO tisztjeként az orosz elnök, Vlagyimir Putyin kommunikációs csatornáinak biztonságáért felelt. Oroszország Ukrajna elleni támadása után azonban rádöbbent, hogy egy háborús bűnösnek dolgozik, így amikor 2022 őszén elkísérte az elnököt Kazahsztánba, onnan nem Oroszországba, hanem a törökökhöz utazott családjával együtt, később pedig a Dossier Center oknyomozó portálnak adott interjút az általa tapasztaltakról.

Karakulov az akadémia elvégzése után, 2009-ben került az FSZO-hoz, az Elnöki Kommunikációs Igazgatóságra, ahol abba az egységbe osztották be, amelynek az elnök és a miniszterelnök kommunikációs csatornáinak biztonsága fölött kellett őrködnie, mindezt ráadásul „terepen”, magyarán akkor kellett végeznie, amikor Putyinék úton voltak bel-és külföldön.

Munkája során Karakulovnak lehetősége nyílt közelről megfigyelnie Putyint, akivel soha életében nem váltott egy szót sem, de hát nem is ez a biztonsági személyzet feladata. Mint elmondta, Putyin rengeteget dolgozik, hajnali 2-3 is van, mire nyugovóra tér. Az egységénél mindenki csak „Főnöknek” hívja az államfőt és csak a legnagyobb imádat hangján beszélnek róla.

Putyin nem használ mobiltelefont, sem az internetet és csakis a közeli bizalmasai köréből jutnak el hozzá értesülések, tehát egy információs vákuumban él – magyarázza Karakulov. Az egyetlen, amihez ragaszkodik, hogy bárhova megy, ott legyen orosz műsorokat sugárzó tévékészülék, illetve az információinak jelentős részét meríti titkosszolgálati jelentésekből.

Az elnök továbbra is szigorúan tartja és betartatja a Covid-idején bevezetett korlátozásokat, még a 15-20 perces eseményeket is egy kéthetes karanténidőszak előzi meg. Ha valaki egy légtérben akar dolgozni Putyinnal, annak is előbb vállalnia kell két hét karantént.

Senki nem érti, hogy mire föl ez a fokozott szigor – meséli a volt hírszerző. Putyin legközelebbi munkatársainak naponta többször is kell PCR-tesztet végezniük. Ugyanakkor Karakulov mindezt az elnök korának tudja be, mint mondta, ha van is bármi egyéb betegsége Putyinnak, az valószínűleg nem túl súlyos. Ezzel pedig cáfolni látszik azokat az értesüléseket, amelyek szerint az orosz elnök halálos beteg volna.

A hírszerző szerint 2020-ban következett be egy nagy változás az elnök életében, korábban energikus, aktív életet élt, gyakran utazott, utána viszont bezárkózott, jött a karantén, az információs vákuum, aminek következtében eltorzult a valóságérzékelése. Karakulov szerint ezért történhetett meg a háború kitörése is.

Ugyanakkor meglepetést okozott neki az, ahogy a kollégái viszonyultak a háborúhoz, voltak, akik szerint már 2014-ben szét kellett volna rakétázni a Majdant, de a többiek szerint sem volt más lehetőség, mint megtámadni Ukrajnát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.