Élet+Stílus hvg.hu 2023. január. 27. 17:20

Épp azok a szülők élvezik a legjobban a gyereknevelést, akik a legtöbbet aggódnak

Egy amerikai kutatás szerint jóval több munka hárul a nőkre, mint a férfiakra.

Többet stresszelnek, fáradtabbak és jobban aggódnak a nők és a színes bőrű szülők a Pew Research Center nevű amerikai kutatóintézet több mint 3700 szülő megkérdezésével készített felmérése szerint – adta hírül a FiveThirtyEight. A kutatás a gyerekneveléshez kapcsolódó munkamegosztást is vizsgálta, az eredmények – talán nem túl meglepő módon – azt mutatják,

a feladatok nagy része inkább a nőkre hárul.

A megkérdezett nők 47 százaléka mondta azt, hogy a szülői munka általában fárasztó, és 33 százalék érezte stresszesnek. A férfiaknak 34, illetve 24 százaléka nyilatkozott így.

Jobban aggódnak az anyák amiatt is, hogy gyerekük bullying áldozata lesz, vagy élete során szorongással vagy depresszióval kell megküzdenie, és gyakrabban találkoznak felettük ítélkező szülőkkel is, mint a férfiak.

Öt szempontot vizsgálva az derült ki, hogy a fegyelmezésben és lelki támogatásban egyenlő mértékben veszik ki részüket a szülők nemtől függetlenül a megkérdezettek több mint fele szerint. A többi munkában – a gyerekek napirendjének szervezése, segítség az iskolai feladatokban, és olyan alapvető feladatok ellátása, mint az etetés és fürdetés – azonban úgy tűnik, nagyobb részt vállalnak a nők. Érdekesség, hogy

a női válaszadók egyik kérdésnél sem gondolták úgy, hogy az apákra hárul a feladatok nagy része, a férfiak is csak egy esetben, a fegyelmezésnél vélekedtek így.

A kutatás származás és szociális helyzet alapján is vizsgálta az eredményeket, amelyek megmutatták, hogy a nők mellett a fekete és latin-amerikai szülők, valamint az alacsony jövedelmű családok találják a legtöbb örömet a gyereknevelésben, annak ellenére, hogy ugyanezek a csoportok aggódnak a legtöbbet.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.