Hogyan vegyük rá a gyerekeinket a házimunkára?
A házimunkában való szerepvállalás a fejlődési folyamat része, és jót tesz a kamaszoknak - mutat rá Iben Dissing Sandahl dán pszichoterapeuta és író. Részlet a Kamasznevelés dán módra című könyvből.
A házimunkában való szerepvállalás a fejlődési folyamat része, és jót tesz a kamaszoknak - mutat rá Iben Dissing Sandahl dán pszichoterapeuta és író. Részlet a Kamasznevelés dán módra című könyvből.
A jó idő beköszöntével általában nem a nagytakarítás tűnik a legszimpatikusabb programnak egy kellemes séta helyett. Aki hajlamos a halogatásra, könnyen azon kaphatja magát, hogy a szorongatóan nagy falatnak tűnő projektet sikerült nyárig tologatni, és lassan a lengébb ruhákat kell előszedni a szekrény mélyéről. Pedig nem muszáj, hogy a fél napunk rámenjen a műveletre. Újságíró kollégánk saját praktikáit osztja meg.
A mesterséges intelligencia szerepe meghatározó lesz a háztartási munkában és a bevásárlásban, míg a gyerek és beteggondozás megmarad emberi feladatnak – vélik brit és japán kutatók. Mi marad a magánszférából?
Egy amerikai kutatás szerint jóval több munka hárul a nőkre, mint a férfiakra.
Eltérő kihívások elé állítja egy házaspár férfi és női tagjait a háztartási munkafeladatok keveredése egy új kutatás szerint.
Annál kevesebb gyerek születik, minél több nő áll munkába? Sokáig ez nem volt kérdés: a munka-, illetve a gyerekvállalást nehezen lehetett összeegyeztetni. Az NBER amerikai gazdaságkutató intézet minapi tanulmánya számokkal magyarázza el, miért fordult meg ez a trend több fejlett országban.
Ausztrál kutatók meglepő megállapításra jutottak: az életkornak megfelelő háztartási munkák elvégzése jó hatással lehet a gyerekek mentális fejlődésére.
Az is fontos, hogy meccs után ne terheljék házimunkával a férfiakat.
Forintba átszámítva több milliót fizethet egy kínai férfi a volt feleségének öt év házimunkáiért.
Hiába létezik az egyenlő munkáért egyenlő bért elve, a világ szinte bármelyik országában gazdaságpolitikai alapvetés, hogy a nők anyagi és munkaerőpiaci helyzete rosszabb, a házimunkát pedig, amelyért fizetés nem jár, a nők végzik el – de mit jelent ez számszerűsítve? A témának különös aktualitást ad Novák Katalin államtitkár nagy vihart kiváltó kijelentése, mely szerint ne zavarja a nőket, hogy kevesebbet keresnek, mint a férfiak, amúgy pedig otthon is van teendőjük.
A fizetetlen munka sokkal több lett, a lehetőség a kitörésre kevesebb.
Egy új kutatás szerint ugyanakkor a nők a férfiakhoz képest még mindig sokkal inkább azt érzik, hogy a partnerük vállalhatna nagyobb részt a háztartási és gyereknevelési feladatokban.