Sötét van, szürkeség, az újévi fogadalmainkat már rég feladtuk, a karácsonyra szinte nem is emlékszünk. Tényleg, miért is kellene jól éreznünk magunkat? Ma van a Blue Monday.
Január harmadik hétfőjét szokás az év leglehangolóbb, legszomorúbb napjának tekinteni azóta, hogy Cliff Arnall pszichológus kiszámolta: ezen a napon, hacsak nem történik a személyes életünkben valami jó, minden körülmény szerint a leglevertebbnek kellene lennünk. A Blue Monday-re keresztelt hétfő pocsék mivolta mellett rengeteg érv szól: először is eleve egy hétfői napról beszélünk; másodszor túl messze van már tőlünk időben a téli ünnepi időszak (ergo nincs minek örülni vagy nincs mit várni); az újévi lendületet adó fogadalmaikat az emberek általában január harmadik hetére feladják; és mindezek mellett továbbra is lehangoló az idő, rövidek és szürkék a nappalok.
A Cardiff Egyetem volt oktatójaként Arnall 2019-ben azt mondta, hogy bármilyen sivár is ez a hétfői nap, érdemes rá lehetőségként tekinteni. „Akár belekezdünk egy új karrierbe, találkozunk új barátokkal, akár új hobbit keresünk magunknak, vagy egy új kalandba vágunk, a január remek időszak a nagy döntések meghozatalára" – fogalmazott a brit pszichológus. Egészségügyi szakemberek szerint a januárban felerősödő téli hangulatromlás kezelhető sportolással, gyümölcsök, zöldségek és D vitamin fogyasztásával, az alkoholt pedig érdemes ilyenkor elkerülni, hogy energetikusabbak legyünk és jobbat aludjunk.
A Daily Mail cikke szerint 15-ből 1 britet érint a szezonális affektív zavar, az évszakok váltakozása során kialakuló depressziós fázis.
Ha úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.