Magyarország és Románia esetében viszont nem tudták kimutatni a globális trendet.
A beoltott emberek negatívabban állnak hozzá az oltatlanokhoz, mint fordítva – állapította meg a Nature folyóiratban közzétett tanulmány. „Az oltatlanokkal szembeni diszkriminatív attitűdök a globális járvány idején” című kutatás 21 ország 15 ezer emberének felmérésén alapul.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az oltottak és oltatlanok közti feszültség akadályozhatja a világjárvány kezelését, a társadalmat pedig akár megosztottabbá is teheti, mint amilyen az a világjárvány előtt volt.
A kutatás megállapította, hogy a beoltott emberek ugyanolyan, vagy magasabb szinten fejeznek ki diszkriminatív hozzáállást a be nem oltottakkal szemben, mint az előítéletek más gyakori célpontjaival, például a bevándorlókkal, vagy a drogfüggőkkel szemben.
Az előítéletek tehát egyoldalúak, a szerzők csupán az Egyesült Államokban és Németországban tudták azt kimutatni, hogy az oltatlanok éreznek némi ellenszenvet az oltottakkal szemben. Viszont a kutatásnak van egy komoly érdekessége is: Magyarország és Románia kivételével minden országban találtak bizonyítékot a be nem oltottakkal szembeni diszkriminatív attitűdök alátámasztására.
„Az a megfigyelés, hogy a beoltott egyének diszkriminálják a be nem oltottakat, de az ellenkezőjére nincs bizonyíték, összhangban van az együttműködés pszichológiájával kapcsolatos munkákkal” – állította Alexander Bor, a CEU munkatársa – „az erősebb együttműködési normákkal rendelkező kultúrákban ugyanis az oltottak negatívabban reagálnak az oltatlanokhoz”.