Miután két hónapja folyamatosak a tüntetések, zavargások, inkább változtatnak a kötelező fejkendőviselés szabályain.
Irán főügyésze bejelentette, hogy a törvényhozás felülvizsgálja a nők kötelező kendőviselési szabályait. Az országban két hónapja zavargások vannak, miután meghalt egy, az erkölcsrendőrség által őrizetbe vett 22 éves nő.
Mohammad Jafar Montazeri szombaton elmondta: a parlament és az igazságügyi minisztérium is dolgozik a törvény átdolgozásán, de részletekre nem tért ki. Hozzátette: egy-két héten belül várhatók eredmények – írja a Guardian. Ebrahim Raisi elnök szintén szombaton egy interjúban azt mondta:Az iszlám köztársaság végének kezdetét jelentheti az iráni fiatalok lázadása
A fiatal irániak már nem kérnek az iszlamista forradalom szigorából, a kitartó tiltakozások tovább mélyítették az iráni rezsim legitimációs válságát. Ezért még vészesebb, hogy egyre távolibb a megállapodás az atomalkuról.
Irán köztársasági és iszlamista alapjai az alkotmányban vannak rögzítve, de „vannak megoldások arra, hogy az alkotmányt rugalmasan alkalmazzák”.
Az iráni zavargások szeptember 16-án kezdődtek, miután az erkölcsrendészet őrizetbe vett egy 22 éves, kurd származású nőt a fejkendőviselési szabályok megsértése miatt. A nő később meghalt, valószínűleg rendőri erőszak áldozata lett.
A kendőviselési szabályok ellen kialakult tüntetések hamar kormányellenes zavargásokba torkolltak, ami ellen a rendőrség és a Forradalmi Gárda is keményen fellépett.
A Human Rights Activists nevű szervezet szerint idáig több mint 400 tüntető halt meg az utcai harcokban, és legalább 18 ezer embert tartóztattak le. A nők tiltakozásul egyre nagyobb számban tagadják meg a hidzsáb viselését.