Élet+Stílus 2022. szeptember. 19. 11:18

Ilyen temetést még nem látott a világ: végső búcsút vesznek II. Erzsébettől

Kétezer vendég, ötszáz külföldi vezető és a képernyők előtt több millió néző követte hétfőn a 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő állami temetését. A mai ceremónia összehasonlíthatatlan bármilyen más temetéssel: egyszerre világpolitikai és családi esemény.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A néhai uralkodó koporsóját a végső búcsúszertartás végén, hétfő este a csaknem ezeréves windsori kastély VI. György királyról – a királynő 1952-ben elhunyt édesapjáról – elnevezett emlékkápolnájának kriptájában helyezik el, II. Erzsébet néhai férje, Fülöp edinburghi herceg koporsójával együtt. Fülöp herceg tavaly áprilisban, életének századik évében hunyt el, és tőle is a windsori kápolnában vettek búcsút. Már akkor bejelentették azonban, hogy hitvese halála után koporsóját ideiglenes nyughelyéről átviszik II. Erzsébet temetkezési helyére, és együtt helyezik őket végső nyugalomra.

A windsori búcsúszertartáson csak a legszűkebb család vesz részt.

Még a temetés kezdete előtt videót posztolt Twitter-oldalára a francia elnök, amelyben II. Erzsébet 1957-ben, a párizsi elnöki palotában elmondott beszédének részlete hangzik el. „Maradjon örökké a bizalom és a kölcsönös megértés a Francia Köztársaság és az Egyesült Királyság között” – mondta a királynő, aki uralkodása során számos francia elnökkel találkozott, köztük Charles de Gaulle-lal, Georges Pompidouval, Francois Mitterand-nal, Jacques Chirackal és Emmanuel Macronnal.

A gyászmenet megérkezett a Wellington Archhoz, másik nevén a Hyde Park Cornerhez, ahol II. Erzsébet koporsóját halottaskocsira helyezik, és azon viszik tovább Windsorba. A kocsi elkerüli majd az autópályákat, hogy minél több gyászoló vethessen egy utolsó pillantást a királynőre.

A londoni helyszínnek szimbolikus jelentősége van. VI. György király halálakor személyes titkára rejtett üzenettel adta át a hírt Winston Churchillnek, annyit mondott: Hyde Park Corner. A hagyományt azóta is őrzik, a királynő halálhírét „London Bridge elesett” üzenettel tudatták Liz Truss miniszterelnökkel.

Többek között May Parsons, aki az első koronavírus elleni oltást beadta 2020. december 8-án. Parsons júliusban találkozott az uralkodóval, aki György-kereszttel tüntette ki az NHS-t. Ez volt az egyik utolsó kitüntetési ceremónia, amelyen részt vett.

A hagyomány szerint sokáig nem katonák vontatták az ágyúkerekekre helyezett koporsót. Viktória királynő 1901-es temetésén azonban az egyik ló valamitől megijedt és a hirtelen mozdulattól kis híján lecsúszott a koporsó a nagyközönség előtt. Azóta inkább emberi erőre hagyatkoznak a szervezők, II. Erzsébet koporsóját 98 tengerészgyalogos húzza – írja a BBC.

A koporsót a brit királyi haditengerészet katonái vontatta ágyútalpon viszik a Westminster apátságból a Wellington Archig. A menet egyúttal hatalmas katonai parádé is, amelynek élén a királyi kanadai lovasrendőrség tagjai láthatók. Mindeközben a ceremónián résztvevő külföldi vezetők fogadáson vesznek részt, amelynek James Cleverly külügyminiszter a házigazdája.