Élet+Stílus hvg.hu 2022. szeptember. 13. 14:58

Van olyan ország, amely már népszavazást tervez III. Károly leváltásáról

Az egykori brit gyarmat, Antigua és Barbuda 1981-ben függetlenedett az Egyesült Királyságtól.

Antigua és Barbuda a következő három évben népszavazást tart arról, hogy köztársasággá váljon-e, és leváltsa-e III. Károly királyt az államfői posztról – írja a CNN Gaston Browne, a karibi ország miniszterelnökének nyilatkozata alapján.

Az egykori brit gyarmat 1981-ben függetlenedett az Egyesült Királyságtól, azonban egyike annak a 14 országnak, ahol az Egyesült Királyságon kívül is a brit uralkodó az államfő. Emellett a karibi ország tagja a Nemzetközösségnek is, amely egy 56 tagú, többnyire volt brit területeket tömörítő szervezet.

A karibi ország miniszterelnöke hozzátette, hogy ez "nem jelenti az uralkodó iránti tiszteletlenség semmilyen formáját. Ez nem ellenségeskedés, vagy bármilyen különbség Antigua és Barbuda és a monarchia között, hanem egy utolsó lépés a függetlenedés felé, hogy valóban szuverén nemzetté váljon az ország."

A régióban márciusban merültek fel kérdések a monarchia további szerepével kapcsolatban, miután az akkori cambridge-i hercegi pár, Vilmos és Katalin, a Nemzetközösség három birodalmába – Belize-be, Jamaicába és a Bahamákra – látogatott el II. Erzsébet platinajubileuma alkalmából.

Tavaly Barbados szakította meg utolsó birodalmi kapcsolatait Nagy-Britanniával, és köztársasággá nyilvánította magát. Ez közel három évtized óta az első alkalom volt, hogy egy ország úgy döntött, leváltja a brit uralkodót mint államfőt. Az addigi utolsó ország, amely így tett, Mauritius szigete volt 1992-ben.

II. Erzsébet királynő halálával Ausztráliában is újra aktuálissá vált a kérdés, hogy a jövőben továbbra is alkotmányos monarchiaként kellene-e definiálnia magát, vagy köztársaságként, azonban egy ideig még itt sem lesz népszavazás az ország államformájáról.