Élet+Stílus hvg.hu 2022. augusztus. 16. 15:01

Itt az újabb harmadfokú hőségriasztás

A hőség megviseli a szervezetet, ezért mindenkit óvatosságra intenek a szakemberek.

Ismét harmadfokú hőségriasztást léptet életbe az országos tiszti főorvos, amely ezúttal

szerdán 0 órától péntek éjfélig lesz érvényben.

A legmagasabb szintű figyelmeztetést Müller Cecília az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ajánlását figyelembe véve adta ki az ország egész területére.

A meteorológusok szerint szerdán általában csak kevés gomolyfelhő zavarhatja a napsütést, és az ország döntő részén csapadék sem lesz. Az északkeleti határszélen magasabbra törhetnek a gomolyfelhők, és ott van némi esély egy-egy zápor, zivatar kialakulására. Az északnyugati szelet napközben élénk lökések is kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország döntő részén 33 és 36 fok között várható.

Csütörtökön nagyrészt napos idő várható fátyolfelhőkkel, az északkeleti megyékben gomolyfelhők is képződhetek. Csapadék nem várható. A Dunántúlon helyenként megélénkül a déli szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15, 23, a legmagasabb nappali hőmérséklet 33, 38 fok között alakul.

Pénteken nyugat felől kisebb-nagyobb felhőtömbök sodródnak fölénk, de így is többórás napsütés várható. Napközben csak kevés helyen, délutántól, késő délutántól már nagyobb területen számíthatunk záporra, zivatarra, helyenként heves zivatar is lehet. A délies szél napközben sokfelé megélénkül, majd estétől a Dunántúlon északnyugatira fordul, és megerősödik. Hajnalban 16, 24 fok közötti hőmérséklet várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet 30 és 40 fok között valószínű, az Alföldön lesz a melegebb.

Jó tanácsok

Az NNK és a katasztrófavédelem jelezte: a hőség megviseli a szervezetet, fáradékonyabbak lehetünk, ezért javasolt sokat pihenni, kerülni a megerőltető fizikai munkát és mérsékelni a legmelegebb órákban a hosszan végzett sportolást.

Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra intik a szakemberek, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg. Akik a szabadságukat vízparton töltik, a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, illetve semmiképpen ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel.

A napsugárzás elleni nem megfelelő védelem miatt gyakori a napégés és a napszúrás. A gyerekkorban elszenvedett napégések fokozott rizikóval járulnak hozzá a később kialakuló bőrgyógyászati daganatos megbetegedésekhez, ezért nagyon fontos a gyerekek bőrének védelme a nap közvetlen hatásaitól. Strandolás során óvni kell a kicsiket a közvetlen napsugárzástól, érdemes magas faktorszámú naptejet használni, amellyel időről időre újra be kell kenni őket, különösen, ha vízben játszanak. Javasolt könnyű, lehetőleg világos színű ruhát, kalapot vagy sapkát adni rájuk, ha pedig a szabadban alszanak, történjen ez mindig árnyékos helyen. Kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére is.

Arra kis kitérnek, hogy ha a gyerek mégis napégést szenved, akkor a kipirosodott, fájdalmas, égő bőrfelületet hűteni, majd bőrnyugtató készítménnyel kell kezelni. A továbbiakban pedig nem szabad újra a tűző napra engedni megfelelő védelem nélkül. Napszúrás tünetei esetén – fejfájás, hányinger, hányás, levertség –, bőséges folyadékbevitelt kell biztosítani, szükség esetén fájdalmat csillapítani, és árnyékos, fedett helyre, besötétített szobába vinni.

Továbbra is tűzgyújtási tilalom van az egész országban, tilos erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében tüzet gyújtani. A meleg és a rendkívüli szárazság miatt nagyon sok tűz keletkezik a szabadban, idén már 14 ezer ilyen volt. A kertben bográcsozni, grillezni, szalonnát sütni nem tilos, de amíg ennyire meleg és száraz az idő, inkább senki ne gyújtson tüzet a szabadban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?