Élet+Stílus Nagy Iván László 2022. augusztus. 13. 18:15

Alfie Templeman a hvg.hu-nak: „Régen én is egy pöcs voltam, aztán rájössz, hogy semmi értelme bántani másokat”

Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Ritkán esik jól 40 percet várni egy interjúalanyra, de amikor egy 19 éves zenei wunderkind azért csúszik ennyit, mert a rajongóival beszélget - és tényleg, cseverészik -, akkor könnyedén elnézed. Pláne, ha utána kiderül, ez nem PR-mutatvány, hanem egy két lábbal a földön járó srác, aki tisztában van azzal, hogy baromira megviseli a sztárság, és falnak megy attól, ha valaki nem emeli fel a hangját a bigottság és az erkölcstelen politikusok ellen. A Sziget harmadik napján Alfie Templemannel beszélgettünk.

Pénteken délután 5 körül szól a telefonom: „Iván, másfél óra múlva interjúzol Alfie Templemannel!”

Mindent elhajítok, mozgósítom a helyszíni fotósunkat, a rohanásban pedig valamit összepötyögök a telefonomon témák gyanánt. Alfie Templeman ugyanis nagyon érdekes figura, de ha 8-10 percet kapsz beszélgetni, nagyon bele kell találni, mit akarsz hallani tőle, ha nem a klisé érdekel: a 19 éves brit indie-pop énekes négy éve zenél, és karrieríve nagyon bíztató pontján csípem el, ugyanis idén turnézza először körbe Európát, és mostanság kezdett el a mainstreamben is feltűnni – legutóbb például a silverstone-i F1-es verseny záróbuliján játszott. Az ízlés szubjektív, de érdemes belehallgatni – elképesztően könnyen fogyasztható, mégsem közhelyes rádiózenét játszik.

Nyílik tehát a backstage kerítése, azonban az öltözőjében flegmán cigizgető wunderkind helyett az fogad minket, hogy Templeman (tényleg ez a vezetékneve, művésznévvel születni jó dolog) a Freedome nagysátor melletti kerítésen kikukucskálva beszélget a rajongóival. És nem csak a szia, puszi, itt a szelfid meg az autogramod interakciókról beszélünk – akad olyan, aki többet dumál vele, mint amennyi idő nekünk jut.

Túry Gergely

Így megy ez 30-40 percen keresztül – és mint kiderül, nem csak most. Amíg várakozunk, Templeman édesapja és turnémenedzsere jön oda hozzánk, és mutogatja büszkén a képeket: a korábban említett Silverstone-tól kezdve a tavaly őszi Dürer Kertes fellépésen át a párizsi nagykoncertig minden dokumentálva van, és megerősíti, hogy a sajtósok lassan kezdik megszokni a várakozást, a fia ugyanis minden koncert után addig marad, amíg az összes rajongójával beszélgetni tud. Nemrégiben egy dedikálásról este 9-kor kellett volna elindulniuk, de éjfélkor még mindig ott voltak. „Ő egy ilyen srác, én sem értem néha” – mondja édesapja fáradtan és, hozzánk hasonlóan, fogyatkozó türelemmel; hajnal háromkor indultak Angliából a délutáni budapesti koncertre.

Eleinte még gyanús volt, hogy ez egy remek PR-stunt, hogy ha majd nagyszínpados sztár lesz belőle, ezek a kedves sztorik, ne a tinédzserkori bulik legyenek a címlapon. Aztán a sor elfogy, a srác pedig ugyanazzal az energiával jön be az öltözőbe, ahogyan a rajongóit is fogadta: mindenkinek bemutatkozik, megkínál minket sörrel, leveti magát egy székre, rádől az asztalra, és elkezdünk beszélgetni. Kezdve azzal, hogy bocsánatot kér a várakozásért, de a Dürerben még (emlékszik a helyszínre) nem voltak ennyien, és minden rajongóval találkozni akart.

Túry Gergely

Az egyórás koncertidőbe 14 dalt sikerült belezsúfolnia – talán nem is véletlen, hogy amikor azt kérdezem, hogyan foglalná össze egy mondatban a fellépést, kis fejtörés után úgy fogalmaz: „dugig volt tömve izgalommal. Valahogy mindig jobban megy a beszélgetés a backstage-ben, mint a színpadon, szóval végigjátszottuk.”

Túry Gergely

Templeman a koncerten és a meet-and-greeten túl is alig vesz levegőt a mondatok között. „Figyelj, ez egy szenvedély” – mondja már-már zavarba ejtő lelkesedéssel a zenéről, amit gyakorlatilag magának tanított meg. Jöttek a zsebpénzek, meg a karácsonyi borítékok, ebből lett egy gitár, idővel megy egy kis szirszar dobszerkó, „aztán jókor voltam jó helyen” – folytatja. 2018-ban kezdett el zenéket megosztani az interneten, „talán valamivel azelőtt, hogy ennyire nehézzé vált volna kitörni. Aztán kaptam egy szerződést, azóta pedig nem is tudom, megálltam-e egy pillanatra. Négy EP, egy pár album, próbáltam megmutatni, hogy ez vagyok én. Mára volt 14 dalom, nem kellett abba a cikibe kerülni, hogy ismételgetem a számokat, azon nagyon beparáztam volna” – jegyzi meg elégedetten.

„Mondjuk nem mondom, hogy ezt tudom kezelni is” – válaszol, amikor kérdőre vonom, hogy ez tök jó, de tinédzserként minden, csak nem normális. „De borzasztó fontos is erről beszélni.” Templeman nem egy interjújában tért ki arra, hogy a zenészek, pláne fiatalon, elvesztik önmagukat a sztárságban, és nekem is arról beszél, hogy a mai napig nem tudja helyre tenni a dolgot. „Egy csomó zenész a saját agyába zárkózik ilyenkor. És persze akar a franc panaszkodni, nehogy félreérts, de idén 100 show-val tervezünk, az elmúlt 10 hétben heti 3-4-szer voltam a színpadon. Ma éjjel kettőkor keltem, itt mögötted, a földön aludtam, kibaszottul elfáradtam és még el sem kezdtük. Néha sok ez az egész.”

Túry Gergely

Templemantől nem csak azért kértem interjút, mert tehetséges zenész, hanem részben az ilyen megnyilvánulásai; társadalmi szerepvállalása miatt. 2020-ban például egyike volt azon zenészeknek, akik aláírtak egy Liz Trussnak címzett levelet az LMBT-konverziós terápiák betiltása érdekében.

„Ijesztő a gondolat, hogy ő lehet a miniszterelnök” – jegyzi meg méla undorral, utalva arra, hogy Boris Johnson lemondása után a konzervatív külügyminiszter az egyik jelölt az utódlásra Rishi Sunak volt pénzügyminiszter mellett. „Érted, arról beszél, hogy a sajtjaink kétharmadát importáljuk, mondom haver, ennél jóval nagyobb bajaink vannak jelenleg, recesszióba megy az ország, de még a rohadt konverziós terápiák is működnek. Nevetséges, hogy közte és Rishi Sunak között válogathatunk, aki meg a múltkor azzal nyugtatta a kenti gazdagokat, hogy nyugi, megmarad a pénzetek. Csalódott vagyok rengeteg politikusban, és amit a toryk csinálnak, az tényleg kritikán aluli.”

Nem politizálunk tovább, de arra mégis kíváncsi vagyok, hogy míg csomó zenész igyekszik elhatárolódni a közügyektől, ő mégis megpróbálja jóra használni a platformját. „Százezren követnek Instagramon – ha már csak ennyi embernek jelzem, hogy nézzétek, itt gáz van, csináljunk ellene valamit, rögtön beljebb vagyunk.”

Van is honnan beljebb lenni: Templeman szerint amennyit köszönhet az internetnek és Angliának, annyira kettős a viszonya mindkettővel.

Az angolok utálják, ha valaki más sikeres. Ezt minden előadó tapasztalja, baromi nagy probléma a toxikus maszkulinitás. Meg ez az egész lad culture, harmincas faszik meg a pöcsségeik. Őszintén, engem ez nyomaszt, megijeszt. Kicsit hátra kéne dőlni, elengedni a dolgokat. Régen én is egy pöcs voltam, aztán idővel megtanulod, hogy semmi értelme céltalanul bántani másokat.

Túry Gergely
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.