Péntek este a „világsztár” fogalmát elképesztő magasságokba emelő Justin Bieber lesz a Sziget nagyszínpadának a fellépője, de ahhoz, hogy ez a pillanat eljöjjön, nemcsak egy ijesztő, arcbénulással járó betegséget, hanem sokkal hatalmasabb démonokat is le kellett győznie. Hogyan lett a drogozó, balhézó, csajozó celebből hívő, monogám celeb?
A tehetség súlyos csomag tud lenni, főleg ha a hírnevet is hozzácsapják. Justin Bieber a kortárs celebkultúra áldozati báránya, az elrettentő példa arra, hogy mindennek ára van, és hogy nem fáklyásmenet csodagyerekből felnőtté válni – ahogy azt Judy Garlandtól Britney Spearsig sokan megtapasztalták. Justin Bieber azonban 28 éves korára ledobta magáról az áldozatisággal átitatott rosszfiúságot, és ma már hívő férjként, a mentális egészség fáradhatatlan bajnokaként pozicionálja magát. Ma a zenéje (és persze az Instagram-fiókja a maga 254 millió követőjével) mellett a két legfontosabb terméke a hite és a házassága. És persze az oda vezető út, amelynek a legsötétebb, legvitathatóbb állomásairól azért mégsem beszél, még akkor sem, amikor úgy tesz, mintha megnyílna.
A Justin Bieber-márka eredettörténete igazi 21. századi történet. Egy kanadai kisvárosban egy, a fia tehetségével betelni nem tudó anya feltett az internetre egy videót, amelyen a kis Justin énekel. A felvételt észrevette a popszakma egyik legdörzsöltebb menedzsere, Scooter Braun, aki rögtön elvitte Atlantába, és bemutatta a Grammy-díjas Ushernek, hogy itt van ez a csodagyerek. Az üzlet pedig beindult.
14 éves volt, amikor leszerződött vele egy lemezcég, 15 évesen, 2009-ben jelent meg az első albuma, 2011-ben mozikban mutatták be a róla készült filmet (hozott is majdnem százmillió dollárt), 2015-ben már bíróság előtt állt (volt a számláján ittas vezetés, vandalizmus, testi erőszak), 2018-ban kiállítás készült az életéről, túl van szerhasználaton, depresszión, szakításon és egy esküvőn, és volt már a világ leggyűlöltebb embere is. És még mindig csak 28 éves.
Egy ilyen hullámvasút kikezdené még a legstabilabb személyiséget is, de itt egy tinédzserrel, majd fiatal felnőttel történt mindez. 2019 szeptemberében egy agyonlájkolt Instagram-posztban reflektált minderre, egyfajta terápiás kitárulkozást tartva a követőinek. „Egy kisvárosi 13 éves kisfiúból lettem valaki, akit minden oldalról csak dicsért a világ, milliók mondogatták, mennyire szeretnek, és hogy milyen nagyszerű vagyok. Ha ezeket a dolgokat fiatal fiúként elég sokszor hallod, elkezded el is hinni” – írta saját magát analizálva. „Mindenki mindent megtett nekem, így aztán soha sem tanultam meg a felelősségvállalás alapjait.” A robbanásveszélyes elegyet is részletezte: 18 évesen dollármilliói voltak a bankban, hozzáfért mindenhez, amihez csak akart, de nem tudott eligazodni a valódi világban. 19 éves korára, mint írta: „Meghoztam minden rossz döntést, amit csak lehetett, és a világ egyik legszeretettebb és legrajongottabb emberéből lettem a legutáltabb embere, akiből mindenki gúnyt űzött, és aki felett mindenki csak ítélkezett.”
Az elmúlt évek arról szóltak, hogy rájött, mit tett vele a gyereksztárság – és ezek olyan felismerések, amelyek sokaknak, akik hasonló helyzetben találják magukat, nem adatnak meg. Úgyhogy most nem spórol ezeknek a felismeréseknek a megosztásával.
A megváltás persze nem az igazi, ha az ember előtte nem száll alá a poklokra. Bieber 2017-ben húzta meg a vészféket, amikor váratlanul megszakította a Purpose című világturnéját, és lemondta a hátralévő 14 koncertjét. „Azt szeretném, ha az elmém, a szívem és a lelkem is fenntartható lenne” – írta rajongóinak az Instagramon. Nem tudhatták, hogy a visszavonulása meddig tart.
Az tehát, hogy 2022-ben fellép a Szigeten, egyáltalán nem volt kódolva az életútjában. A menedzsere az öt évvel ezelőtti döntésről azt mondta, nem volt könnyű meghozni, egy podcastben azonban megfelelő hangsúlyt adott a saját szerepének is Bieber felépülésében. Scooter Braun azt mondta, volt egy időszak, amikor rettegett attól, hogy az énekes túladagolja magát. Ő volt az, aki nem engedte, hogy dolgozzon, még akkor sem, ha a leállás azt jelentette, hogy kiesnek a bevételek. „Nem kihasználni akartam, azt akartam, hogy egészséges legyen” – veregette meg a saját vállát Braun.
Ahogy a leállásnak és visszavonulásnak megvan a maga narratívája, úgy Justin Bieber visszatérésének is. A kihagyás után 2019-ben állt először színpadra egy szám erejéig a Coachellán, ahol elhintette, hogy jön az új lemez. És ha már jön, akkor elkészítették hozzá minden idők egyik legdrágább reklámját egy tízrészes YouTube-dokumentumfilm formájában kemény húszmillió dollárért, ahol Bieber a felszínt kapargatva mesél a hozzá közel állók – elsősorban a felesége – társaságában arról, hogy mi történt vele az elmúlt években. A Seasons egyenként tízperces részei azt próbálnák bemutatni, hogy mit tesz az emberrel, ha 15 évesen egyik napról a másikra lesz az élet császára, majd milliók szeme láttára lesz milliomos és nagykorú, ha egymás után teszi le az asztalra a kreatív projekteket, hogy aztán egy világturné közepén egyszer csak azt mondja, elege van, és teljesen eltűnjön – majd most visszatérjen.
Justin Bieber metamorfózisának két pillére van. Az egyik a házassága Hailey – egykor Baldwin, ma már – Bieberrel, amelyre úgy tekintett, mint valami csodaszerre (a sok egyéb szer után). Igaz, az új, bölcs Bieber ma már azt is belátja, hiába gondolta, hogy a házasság mindenre gyógyír, nem az. A drogozó, balhézó, csajozó celebből pedig közben hívő, monogám celeb lett, a keresztény megvilágosodását, akárcsak a mentális egészsége érdekében tett erőfeszítéseit pedig szintén dokumentálja.
Ahogy a Vox a témát kimerítően körüljáró cikke írja, Bieber személyes brandjének lényegi eleme lett a kapcsolata a Hillsong nevű evangéliumi „megaegyházzal”, amelynek egyébként a felesége is a tagja. A lap szerint a kapcsolatuk kölcsönösen előnyös: Biebernek köszönhetően a Hillsong a maga médiakompatibilis lelkészeivel visszatérő szereplője a bulvársajtónak, cserébe az egyház megtámogatta Bieber újjászületését – vallási értelemben és a hírnevét tekintve is. Magyarán: egymás brandjét erősítik. Ebből a szempontból érdekes, hogy a GQ magazinban megjelent, szintén az újjászületésére fókuszáló riport azt írja: Biebert valóban két dolog, a házassága és a hite hozta vissza, de ezekben épp az a közös, hogy értékrendszereket képviselnek, és nem függenek attól, hogy ő pénzért cserébe előadjon.
A megtérés pillanata Justin Bieber 2014 körül érte el a mélypontot, és csüggedten kereste a kiutat a szakadékból. A Hillsong később kirúgott lelkésze, Carl Lentz győzte meg arról, hogy talán Jézus lesz az, aki ebben a segítségére lehet. Az anekdota szerint az énekes egyik hajnalban három órakor elkeseredetten könyörgött Lentznek, hogy azonnal keresztelje meg. Mivel nem találtak olyan helyet, ahol biztonságban lehettek volna a lesifotósoktól, Lentz a barátjának, az NBA-játékos Tyson Chandlernek a fürdőkádjában keresztelte meg az énekest. Lentz és a Hillsong útjai 2020-ban váltak el, „morális kudarcokra” és „bizalomvesztésre” hivatkozva tették ki az egyházból. Bieber azóta nem igazán említi a lelkészt. |
A GQ-nak adott interjúban egyébként sokkal mélyebbre megy, mint a YouTube-dokumentumfilmben: „Egyre többet gondolok arra, hogy gyerekként nincs még identitásod, próbálod megtudni, hogy ki vagy, és közben körülötted mindenki azt ismételgeti, hogy mennyire jó, mennyire hihetetlen vagy. És elkezded elhinni. Az ego működésbe lép. És ekkor jelennek meg a bizonytalanságok is. Az emberekkel egy bizonyos módon kezdesz el bánni, felsőbbrendűnek érzed magad, mások felett vagy. Az egésznek a dinamikája elmozdul.
És egyszer csak felébredtem egy reggel, és azt kérdeztem magamtól: »Ki vagy te?« Nem tudtam. És ez ijesztő volt.”
Isten hangja és a felesége támogatása mellett azért a terápiára is rábízta magát. Bieber ma már legalább annyira poszterfiúja a mentális egészségnek, mint a kereszténységnek. És lehetőségei szerint nemcsak Instagram-posztokban értekezik a mentális egészség fontosságáról, hanem konkrétan is megpróbálja közel hozni azt az emberekhez. Összefogott az online terápiát kínáló BetterHelp nevű céggel, és a rajongóinak, valamint a turnécsapata tagjainak is kínál ingyenes konzultációs lehetőségeket. „Azt megtanultam az elmúlt években, hogy mindannyian keresztülmegyünk hullámvölgyeken, és néha mindannyiunknak szüksége lehet segítségre” – mondta erről.
Sokáig kérdéses volt, hogy Bieber el tud-e jönni Budapestre, miután júniusban bejelentette, hogy Ramsay Hunt-szindróma alakult ki nála, ami miatt lebénult a fél arca. A megváltástörténete viszont arról árulkodik, hogy ennél sokkal nagyobb csodára terápiás önismereti munkára és sokkal nagyobb akadályok legyőzésére volt szükség ahhoz, hogy Justin Bieber ismét színpadra álljon. Pénteken épp a Sziget Fesztivál nagyszínpadára.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: