Ránk rúgta az ajtót a klímaváltozás, és ha az idei év nehéznek tűnik az aszály és a meleg miatt, a helyzet a szakértők szerint csak rosszabb lesz.
A tűlevelűek eltűnhetnek a kertekből, hosszú távon elbúcsúzhatunk a leylandi ciprustól, és veszélyben vannak a nyírfák, a tölgyek, sőt a kényesebb gyümölcsfák is
– vázolják a kertek új valóságát a szakemberek a HVG cikkében.
Az új jelszó az, hogy „aki egyáltalán nem tud öntözni, az ne vállaljon kertet”. A növények nagy része ugyanis nem közvetlenül a szárazság miatt pusztul el, hanem azért, mert a víz- és tápanyaghiány miatt legyengül, így könnyebben megtámadják a kórokozók.
Így élhetik túl a növényeink öntözés nélkül a vízkorlátozást és az aszályt
A júliusi kánikulában Pest megye több településén tartós vízhiány alakult ki, a hatóságok arra kértek minden környékbelit, hogy bánjanak a vízzel takarékosan, egyes helyeken még a locsolást is korlátozták. Szakértőket kérdeztünk arról, mit tehetünk, ha a kertünket napokig nem tudjuk locsolni?
A cikkben megszólalók szerint a legjobb választás az őshonos fajták telepítése, ezek ugyanis legyőztek már jó néhány környezetváltozást és kártevőt az elmúlt pár ezer évben.
A cikkből kiderül az is, hogy miért okozhatnak csalódást a méhlegelőnek való kereskedelemben kapható vadvirágmag-keverékek, miért hagyjunk fel a kert egy részének a művelésével, és hogy milyen szárazságtűrő növényfajtákkal érdemes próbálkozni. A teljes írás a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.