Szájon át bevehető fogamzásgátlót fejlesztenek ki a szürkemókusok szaporodásának szabályozására Nagy-Britanniában.
Jól halad a mókus-fogamzásgátló fejlesztése, amelynek akár két éven belül elkezdhetik a használatát. Csak a mókusok számára elérhető etetődobozokban fogják kihelyezni a mogyorókrémbe rejtett fogamzásgátlót, amely a nőstény és a hím mókusokat egyaránt terméketlenné teszi – számol be a BBC.
A fejlesztés célja, hogy csökkentsék a kárt, amelyet a mókusok okoznak az élővilágra. Az állatok többek közt karmolásaikkal fiatal fákban is nagy kárt tudnak tenni. A szürkemókusok veszélyeztetik emellett a vörösmókusokat, amelyeknél jóval nagyobb testűek, valamint az utóbbira halálos vírusokat is hordoznak. Becslések szerint a kár, amelyet a szürkemókusok okoznak a 37 millió fontot, azaz akár 18 milliárd forintot is elérheti.
A kezdeményezésnek széles támogatottsága van, a People for the Ethical Treatment of Animals nevű állatjogi aktivista csoport azt mondta, hogy „ha kontrollt kell bevezetni, akkor a nem halálos módszereket támogatják”, ugyanakkor azt is hozzátették, hogy „nem szabad elfelejteni, hogy a szürkemókusok, valamint más invazívnak titulált fajok nem a saját hibájukból vannak ott, ahol, hanem az emberek gondatlansága miatt, és megérdemlik, hogy békén hagyják őket”.