Idén júniusban megtanultuk, hogy ami színes-szagos, az nem feltétlenül jó, és azt is, hogy nem érdemes azon vetélkedni, ki tud tovább a víz alatt maradni. A mozi hűvösétől a koncertek forró hangulatáig tekintünk vissza az elmúlt hónap cikkeire az Élet+Stílus és a Kult rovatban.
A hónap elején még csak rácsodálkoztunk, hogy létezik, a hónap végére már razziák célpontja lett az Elf Bar, ez a színes, szagos és a szakemberek egybehangzó véleménye szerint nemcsak illegális, hanem veszélyes új generációs dohánytermék, amelyet minden elemében a legfiatalabb generációra szabtak. Ez akkor vált igazán világossá, amikor nem reprezentatív felmérésünkben felnőtteket és tizenéveseket kérdeztük az Elf Barról, és míg az előbbiek közül szinte senki sem tudta, miről van szó, addig az utóbbiak mind képben voltak, sőt manórúdkét emlegették, része volt a mindennapjaiknak.
A manórudas cukiskodás sem rejtheti el azonban a tényt, hogy az Elf Bar nem játék, és erről most már a felnőttek és a gyerekek is tudhatnak, hiszen nem sokkal a cikkünk megjelenése után tisztázta a helyzetet a NAV. Kiderült, hogy birtokolni, fogyasztani is szabályellenes, és a határon sem lehet áthozni. Szakértők pedig arra figyelmeztetnek, a veszélye abban is rejlik, hogy a klasszikus dohányosok nem fogják használni, de sokan olyanok igen, akik eddig soha nem dohányoztak, és akik gyorsan nikotinfüggővé válnak. Nem véletlen az sem, hogy Zacher Gábor már egy járványéhoz hasonlította az Elf Barok terjedését.
Az Elf Barok ősztől megjelennek majd az iskolákban zajló tanár-gyerek beszélgetésekben is (ha már a gyerekek között ez rég téma), más kérdés, hogy elképzelhető, a következő tanév úgy indul, hogy egyes iskolákban megtagadják a tanítást a pedagógusok. A budaörsi Illyés Gyula Gimnázium tantestületének többsége például már kilátásba helyezte a polgári engedetlenséget, a tanévnyitóra pedig akár nagyszabású demonstráció is szerveződhet.
De addig is itt a vakáció, és ha nyár, akkor végre-végre elkezdődött a fesztiválszezon, és a dolce vita. Vagy legalábbis az álmodozás róla. Olaszország ehhez remek alapanyag, de ha visszarántjuk magunkat a valóságba és a Balaton partjára, akkor már nem biztos, hogy ha ételről van szó, ami finom, az egészséges is. A strandbüfék feltérképezése után ugyanis arra jutottunk, hogy bár a választék lassan változik, a Balaton még mindig nem a diétázók Mekkája.
Viszont mégis képes helyet adni egy kisebb gyerekmennyországnak. Ennek a megteremtésében vett részt az Igazgyöngy Alapítvánnyal a magyar válogatott és az RB Leipzig kapusa, Gulácsi Péter, aki 40 hátrányos helyzetű gyerek révfülöpi táboroztatását finanszírozta. Megnéztük, kapott-e gólt a táborozóktól.
És ha már nyár, akkor víz – és dráma. A budapesti vizes világbajnokságon elképesztő jelenet zajlott le a műúszók versenyében, ahol a vízben elájuló amerikai versenyzőt az edzője mentette ki hatalmas lélekjelenléttel. Az eset rengeteg kérdést felvet, amelyre nem is feltétlenül kaptunk kielégítő választ, viszont felhívta figyelmet egy olyan jelenségre, amely az amatőr és az élsportolókat is veszélyeztetheti, mégsem kap megfelelő figyelmet. Az úgynevezett sekélyvízi ájulás – angolul: shallow water blackout – ugyanis bárkivel előfordulhat. A szakértők pedig nem győzik hangsúlyozni, hogy felejtsük el az olyan nyári vetélkedéseket, mint hogy ki tud tovább a víz alatt maradni.
Hogy két év járvány és bezártság után mennyire hangos ez a nyár, azt jól jelzi, hogy egymást érik a koncertek. A Gogol Bordello közel kétórás koncerten átkozta Vlagyimir Putyin a Budapest Parkban. Az ukrán származású frontember, Eugene Hütz pedig többek között arról beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban, hogy reméli, a Gogol Bordello lesz az első külföldi zenekar, amely a háború kitörése óta először koncertet adhat majd Kijevben.
Időben nem előre, hanem inkább visszarepített minket a Korn koncertje, mégpedig az MTV fénykorába, és megállapíthattuk, hogy ennek az együttesnek nagyon is van helye a színpadon jó 15 évvel azután, hogy a részben általuk indított nu metal divathullám végleg kilehelte addig sem létező lelkét.
Minden tekintetben gigantikus stadionkoncertet adott Budapesten a világ egyik legfontosabb metálzenekara, az Iron Maiden, ahol pedig azt kellett megállapítanunk, hogy ekkora show-t ritkán látni Magyarországon.
Az igazán nagy várakozás viszont a Red Hot Chili Peppers koncertjét előzte meg, amire számszerűsített bizonyíték, hogy 52 ezer ember gyűlt össze a Puskás Arénában. Más kérdés, hogy közülük nem mindenki kapott tökéletes hangzásélményt.
Mindeközben a csatornán túl Paul McCartney 80 évesen írt történelmet, a Glastonbury legidősebb headlinere lett, és micsoda bulit csapott! Születésnapi eszmefuttatásunk itt olvasható.
Születésnapi és évfordulós partikból egyébként kijutott a briteknek júniusban. Négy napon át a királynő 70 éves királynőségét ünnepelhették, mégpedig olyan hangulatban, ami a legmélyebb gödörből is kirángatná a monarchiát. Nem sokkal később pedig a leendő trónörökös, Vilmos herceg lett 40 éves, ami apropót adott a jövőbenézésre.
Mindeközben a tengerentúlon egyre félelmetesebb a jövőbe nézni. A legfelső bíróság az ország történetében először elvett az Egyesült Államok állampolgáraitól egy ötven éve fennálló alkotmányos jogot. A Roe kontra Wade ítélet felülbírálása, azaz az alkotmányos abortuszjog eltörlése nyomán – ahogy azt a kisebbségi véleményben a liberális bírók is megfogalmazták – a nők már nem szabad és egyenlő polgárai Amerikának. Világossá vált az is, hogy az Egyesült Államoknak jelenleg egy olyan legfelső bírósága van, amelyiknek nemcsak a hatalma, hanem a szándéka is megvan, hogy a ma alapvető jogokat holnap bűncselekménynek kiáltsa ki. Clarence Thomas az egyetértő véleményében nyíltan jelezte, hogy az azonos neműek házassága és a fogamzásgátlás kérdése lesz a következő a radarukon.
Hogy az intézményesített és törvénybe foglalt nőgyűlölet hová vezethet, hogy a rendszer hogyan képes a legapróbb részletekig szolgálni az elnyomást, a nőket pedig még a jelentéktelen dolgokban is másodosztályú lényként kezelni, arra a szaúdi Rahaf Mohammed könyve a bizonyíték, amelyet viszont csak azért tudott megírni és kiadni, mert sikerült elszöknie Szaúd-Arábiából. Mindenesetre az amerikai nőknek ezt az olvasmányt most inkább nem ajánlanánk.
Azt azért tisztázzuk, hogy a nyár azért is jó, mert rengeteget lehet olvasni. Már ha még nem felejtettünk el. A rengeteg képernyő előtt töltött idő ugyanis sok szempontból átformálta olvasási szokásainkat. Hogy mi mindent veszíthetünk ezzel, azt ebben a cikkünkben vizsgáltuk. Azt pedig, hogy hogyan jutottunk oda, hogy szép lassan teljesen elveszítjük az elmélyült olvasásra való képességünket, ebben a cikkünkben próbáltuk meg felfejteni.
És ha igazán próbára akarnánk tenni az olvasási képességeinket, akkor mi mást is vennénk elő, mint az idén 100 éves Ulyssest, a könyvet, amit sokan elkezdenek, de csak kevesen fejeznek be. A cikkünkből kiderül, miért érdemes mégis nekifutni.
Ha pedig a kortársak közül válogatnánk, akkor Danyi Zoltán Libri-díjra jelölt nagyszerű és letaglózó regényét, A rózsákról címűt ajánljuk, amely minden tekintetben hatalmas meglepetés volt számunkra.
Hőhullámra továbbra is az egyik legjobb ellenszer a mozizás. Ezen a téren pedig igencsak erős volt a felhozatal júniusban:
- Elvis két és fél órás videoklipben támadt fel
- A dinoszauruszok ismét túlságosan is valóságosak lettek a Jurassic Parkban
- Tom Cruise továbbra is úgy hasítja az eget a Top Gunban, mint senki más
- Kulka János pedig ismét nagyot alakít A játszmában
- Wimbledon apropóján megnéztük, mibe kerül zseniket nevelni, és kiderült az is, hogy mibe kerül nekünk, ha Kovács Ákos filmet csinál.
És hogy egy igazán vidám csattanóval zárjuk: megismertük, és a szívünkbe zártuk a világ most már hivatalosan legnépszerűbb tiktokerét, 22 éves olasz Khaby Lamét, aki 142,4 millió követőt gyűjtött össze a zseniális videóival.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: