Élet+Stílus hvg.hu 2022. május. 11. 15:42

Elvetélt, emiatt gyilkosságért 30 év börtönre ítéltek egy nőt El Salvadorban

Aktivisták szerint az ügy komoly figyelmeztetés az Egyesült Államoknak is, ahol a Legfelsőbb Bíróság kiszivárgott határozattervezete értelmében eltörölnék az abortusz egész országra kiterjedő alkotmányos jogát.

El Salvadorban egy bíróság 30 év börtönre ítélt egy nőt emberölés miatt. A nőnek, akit Esme álnéven emlegetnek, az volt a bűne, hogy elvetélt. A bírósági döntés előtt két évig volt előzetes letartóztatásban, miután egy kórházban orvosi ellátást kért.

Az El Salvadorban az abortusz dekriminalizációjáért küzdő aktivisták azt szeretnék, ha a vetélést közegészségügyi, nem pedig bűnügyi kérdésként kezelnék. El Salvadorban a világ egyik legszigorúbb abortusztörvénye van érvényben. Több más dél-amerikai országgal ellentétben itt nem engedélyezett a terhességmegszakítás nemi erőszak vagy vérfertőzés esetén sem, sőt akkor sem, ha az anya vagy a magzat élete veszélyben van. Az elmúlt két évtizedben több mint 180 nőt ítéltek börtönbüntetésre, amiért nőgyógyászati vészhelyzet miatt abortuszuk volt.

Aktivisták szerint Esme ügye súlyos figyelmeztetés az amerikai nőknek. Az Egyesült Államokban a Legfelsőbb Bíróság egy kiszivárgott határozattervezet szerint eltörölnék az abortusz egész országra kiterjedő alkotmányos jogát, amelyet 1973 óta a precedens értékű Roe vs Wade perben hozott állásfoglalás biztosított.

Az ország, ahol börtön jár a vetélésért is

Nincs szigorúbb abortusztörvény a világon a salvadorinál: még a szexuális erőszak áldozatai és a fiatalkorúak sem mentesülnek alóla. A közép-amerikai állam alkotmánya szerint az emberi élet a fogantatással kezdődik, annak elvétele pedig minden körülmények között gyilkosság. A Deutsche Welle riportja

 

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.