A bíróság szerint nem sérti a Labrisz jó hírnevét, hogy a Magyar Nemzet egy írásában pedofilnak bélyegezte őket. A döntést ráadásul Orbán Viktor egyik kijelentésével indokolták.
„A Fővárosi Ítélőtábla mai ítélete szerint nem sértette meg a Labrisz Leszbikus Egyesület jó hírnevét a Magyar Nemzet azon írása, amelyben pedofilnak bélyegezte meg A Meseország mindenkié című mesekönyvet kiadó civil szervezetet” – írta honlapján a Magyar Helsinki Bizottság kedden.
A civil szervezet honlapján közzétett közleményében azt írta, hogy Orbán Viktor 2020. október 3-i rádióinterjújában tett kijelentésében összemosta a pedofíliát és a Labrisz kiadványát, a kormánypárti sajtó pedig ezt követően kapcsolt egy fokozattal feljebb, „hogy ezt a nyilvánvaló hazugságot igazolja”. Mint írták, a Magyar Nemzet október 12-én hozta le Németh György szociológus-közgazdász írását, amelyben Németh azt állította, hogy a mesekönyvet a pedofíliához, a Labriszt pedig egy pedofil szervezethez hasonlóan kell megítélnünk.
A Labrisz a cikk miatt beperelte a Magyar Nemzet kiadóját a Magyar Helsinki Bizottság segítségével, a pert pedig első fokon megnyerték tavaly novemberben.
A Fővárosi Ítélőtábla azonban kedden homlokegyenesen más következtetésre jutott, így megváltoztatta az elsőfokú ítéletet. Szóbeli indoklásában a bíróság kitért arra, hogy Orbán Viktor is lát kapcsolatot a homoszexualitás és a pedofília között, a Magyar Nemzet pedig cikkében nem tett mást, mint „erre hozott tudományos bizonyítékokat”. A Helsinki Bizottság szerint „ez a bírói érvelés már csak azért is rendhagyó, mert a kormányfő propagandaszövege nem volt a mai per tárgya”.
„A mai döntés indoklásban az pedig még meghökkentőbb volt, hogy a bírói tanács szerint mivel a pedofília is bántja a gyerekeket, és ez a könyv is azt teszi, ezért a párhuzam nem lehet sértő. Nem tudni, miféle bizonyítékot talált arra az eljáró tanács, hogy az elfogadást segítő könyv bármiféle kárt tenne a gyerekekben, és mindaz a pedofília bűncselekményéhez hasonlítana” – tette hozzá a Helsinki Bizottság.
A bíróság így nem kötelezte bocsánatkérésre a Mediaworks napilapját, illetve annak sérelemdíjat sem kell fizetnie a Labrisznak. A Labrisz nem nyugszik bele a jogerős döntésbe, felülvizsgálati eljárást kezdeményeznek.
FRISSÍTÉS
Cikkünk megjelenését követően az Ítélőtábla jelezte, hogy nem úgy hangzott el az ítélethirdetés, ahogy azt a Helsinki Bizottság közleményében leírta. A bíróság csupán a peres eljárás előzményeit ismertette, és nem a miniszterelnök szavaival indokolta döntését. Közleménye szerint az ítélethirdetés során elhangzott szóbeli indokolás alkalmával nem mosta össze a pedofíliát a homoszexualitással, és nem vont olyan párhuzamot, mely szerint a pedofília is bántja a gyerekeket, és a könyv is azt teszi.
Az ítélőtábla közleményére reagált a Helsinki Bizottság is, amely kitart amellett, hogy a másodfokú bíróság az ítélet szóbeli indokolásában a perben vitás cikk tartalmi ismertetése során utalt a miniszterelnök rádiónyilatkozatára. A szervezet szerint a bíróság arra alapította döntését, hogy a cikkben levezetett kutatási eredmények és előzmények megfelelően alátámasztják a cikk írójának véleményét, ezért ez olyan értékítéletnek minősül, amely nem korlátozható.
Mitől olyan veszélyes egy mesekönyv, hogy valaki ledarálja?
Gyorsan szögezzük le: véleménye mindenkinek lehet, a könyvdarálás azonban jócskán túlmegy a véleménynyilvánításon. De mi lehet egy mesekönyvben, ami ekkora indulatokat kavar? A felnőttek vagy a gyerekek csinálnak nagy ügyet belőle, ha mássággal találkoznak? Szakértőkkel beszélgettünk a „homoszexuális propagandának" titulált Meseország mindenkié című könyvről.