A továbbiakban nem a tesztoszteronszint alapján határozzák meg a transznemű sportolók alkalmasságát.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság bejelentette, hogy feloldja a transznemű és interszexuális sportolókra vonatkozó tesztoszteronszint-korlátozást – írja az Insider.
A NOB kedden egy hatoldalas dokumentumot adott ki, amelyben hosszan részletezték a döntés hátterét.
„Minden sportolónak joga van ahhoz, hogy megkülönböztetés nélkül, egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó módon sportoljon” – írják. „Ugyanakkor a versenysport – és különösen a magas szintű sportversenyek – hitelessége is múlik azon, hogy egyenlő feltételek mellett lehessen indulni, és ahol egyetlen sportolónak sincs tisztességtelen vagy aránytalan előnye a többiekkel szemben.”
A 2015-ben bevezetett irányelv a transz sportolónőknek azt írta elő, hogy ha versenyezni akarnak, akkor két évig hormonkezelésnek kell alávetniük magukat, a tesztoszteronszintjük pedig egy éven át nem lépheti túl a 10 nanomolt literenként.
A tesztoszteron-határértéket olyan interszex sportolók esetében is alkalmazták, mint a dél-afrikai olimpiai aranyérmes Caster Semenya. A női 800 méter londoni és riói aranyérmese nem vett részt idén a tokiói játékokon, mert nem volt hajlandó bevenni a tesztoszteronszint-csökkentő gyógyszereket, amelyekkel elindulhatott volna 400 méteren, tapasztalatairól jelenleg könyvet ír. Tokióban az első nyíltan transznemű sportoló Laurel Hubbard súlyemelő volt, aki helyezetlenül zárt a játékokon.
Sem a genetika, sem a hormonvizsgálat nem képes eldönteni, mennyire lehet férfi egy nő
Sem a tudósoknak, sem a sportfunkcionáriusoknak nincs megnyugtató válaszuk arra, ki mitől tekintendő igazi nőnek vagy férfinak a stadionokban.
A továbbiakban a NOB nem a hormonszint alapján fog dönteni a sportolók alkalmasságáról, hanem külön-külön értékelik majd őket. Az új szabályzat arra kéri a sportszervezeteket, hogy a döntéshozatalkor számos tényezőt vegyenek figyelembe, például a befogadást, a méltányosságot, a kármegelőzést, az eljárásmódjuk kialakításakor pedig fókuszáljanak a bizonyítékokra, a teljesítményre és a versenyeredményekre.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: