Élet+Stílus hvg.hu 2021. október. 12. 18:35

101 évesen meghalt a holokauszttúlélő, aki boldogsággal állt bosszút Hitleren

Látta az emberiség legrosszabbját, de a legboldogabb embernek tartotta magát.

Meghalt Eddie Jaku holokauszttúlélő, A világ legboldogabb embere című könyv szerzője, a Sydney-i Zsidó Múzeum alapítója és fáradhatatlan önkéntese – írja a The Guardian.

Eddie Jaku – eredeti nevén Abraham Jakubowicz – 1920-ban született Lipcsében. Élete gyökeresen megváltozott, amikor Hitler hatalomra került 1933-ban. Később, a Kristályéjszakán a nácik megverték és a buchenwaldi koncentrációs táborba szállították. Később Belgiumba, majd Franciaországba szökött, de újra elkapták és Auschwitzba küldték. Mindkét szülőjét ott gyilkolták meg, Jakut a bal karján tetoválták a 72338. számmal.

1945-ben halálmenetre küldték, de megszökött, egy fagyos csatornában húzódott meg. Ezt követően megpróbálta egy kővel lekaparni az alkarjáról a tetoválást. Napokig tartó bujkálás után végül az amerikai csapatok mentették meg.

Jaku Belgiumban ismerte meg a feleségét, de 1950-ben Ausztráliába vándoroltak, két fiuk született. Változatos karrierutat járt be, de a Guardian szerint a béke, a tolerancia és a megbocsátás szószólójaként találta meg élethosszig tartó hivatását. 1992-ben megalapította a Sydney-i Zsidó Múzeumot, ahol több ezer látogatónak, diákoknak és a legkülönbözőbb közösségeknek tartott előadásokat. Önéletrajza 2020-ban jelent meg, amikor már 100 éves volt. „Az élet szép, ha széppé teszed” – írta könyvében, A világ legboldogabb emberében. „Rajtad múlik.”

„Egy évszázadot éltem, és tudom, milyen a gonosz szemébe nézni. Láttam az emberiség legrosszabbját, a haláltáborok borzalmait, a nácik azon törekvéseit, hogy kiirtják az életemet és minden ember életét. De most a legboldogabb embernek tartom magam a földön” – mondta, miután bemutatták a könyvét.

Nemrég a 24.hu készített interjút Eddie Jakuval, amelyben többek között arról kérdezték, mit érez, amikor arra a bizarr egybeesésre gondol, hogy a házassági évfordulója épp Hitler születésnapjára esik. A túlélő azt mondta: „Minden év április 20-án, vagyis Hitler születésnapján megünnepeljük Flore-ral a házassági évfordulónkat. Mi még mindig itt vagyunk; Hitler már nincs. Az én szememben ez a legjobb bosszú, és az egyetlen bosszú, amiben érdekelt vagyok – a legboldogabb embernek lenni a földkerekségen, amivé a drága Flore-ral kötött házasságom tesz engem”.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.