A fotós és videós tartalmakért járó elismeréssel jutalmazták Csányi Nikolettet és Ká Zoltánt két riportjukért.
Kiosztották a Hégető Honorka-díjakat pénteken délután. Közel 70 pályázat közül, a környezetvédelem, az életminőség és a klímaváltozás hatásait bemutató filmek kategóriájában kaptak megosztott díjat kollégáink, Csányi Nikolett és Ká Zoltán. A zsűri – Horvát János újságíró, Weyer Balázs újságíró és Mészáros Antónia, az UNICEF magyarországi ügyvezető igazgatója – két videoriportjukat díjazta.
A Mezőgazdasági kultúrsivatag lehet a Kárpát-medencéből című anyagukban a Magyarországon is alkalmazott intenzív, modern talajművelés hátrányait, a környezetünkre káros folyatamát mutatják be, és egyúttal a hazai talajmegújító, a szántásos földművelést mellőző gazdák gyakorlatával is megismertetik a nézőt. A túlságosan megbolygatott talaj ugyanis nem egészséges, a klímaváltozás hatására egyre gyakoribb aszályos időszakokat pedig nehezen lehet majd a szántásos műveléssel átvészelni. Ezzel szemben a változatos vetésforgók bevezetésével, a minimális talajműveléssel nemcsak több vizet őriz meg magában a föld, de a termelés is gazdaságosabbá válik.
A Mérgeink című videosorozatuk első epizódja Sóskútról szól, ahol a helyiek egy évvel ezelőtt megdöbbenve értesültek róla, hogy a dél-koreai Dongwha Electrolyte nagyvállalat két üzemet is épít a település határában. Egy elektrolitgyárat és egy, az akkumulátorgyártás során létrejövő oldószereket, vegyi anyagokat újrahasznosító üzemet. A díjazott riportból kiderül, hogy sóskútiaknak semmi beleszólások nincsen az egészségre káros anyagokkal dolgozó üzemek telepítését illetően, a környékbeli gazdák földjeik eladására kényszerülhetnek, a méhészek félnek attól, hogy a gyárak miatt nem lesz elég virágzó fa a területen, ahol legeltetni tudnák a jövőben a méheiket. A hvg.hu munkatársai egy a helyi közösségre felülről ráerőltetett, óriási ipari beruházás lehetséges következményeit tárják fel.
A Hégető Honorka-díj fődíját A szemét útja a Tiszán: Ukrajnától Magyarországig című riport készítői, a Telex.hu munkatársai nyerték el.
A környezetvédelem kategóriában, a hvg.hu alkotóinak járó díjjal megosztva elismerték a 444.hu videóját is, amely egy a kiszáradástól különösen súlyosan érintett térség helyi gazdáiról szól, akik a csatornák eltorlaszolásával saját földjeiket árasztják el, hogy a területen tartsák a lehulló csapadékot.
További díjazottak
- Lukács Gabriella (RTL Magyarország/Fókusz) a Felnőtt örökbefogadottak című riportjáért,
- Kálmán Mátyás (korábban a 24.hu újságírója) az Ez nem drog, hanem méreg című filmjéért kapott díjat.
- Az idei civil díjazott a Chilton Flóra rendezte Még emlékszem című film, amelyet a Személyes Történelem Produkció az Északi Támpont Egyesülettel partnerségben készített.
- A Telenor különdíját Lukács Gabriella kisfilmje (RTL Magyarország/Fókusz) nyerte el, amelyben egy 23 éves fiatal pék portréját mutatja be, aki a koronavírus első hullámának kirobbanásakor elhatározta, hogy megtanítja sütni a Hernádnémetiben élő gyerekeket.
- A fotós kategória idei díjazottja pedig Bielik István lett, aki fotósorozatán – amelyet a WMN-en publikált – egy transznemű pár hétköznapjait mutatja be.
A díjazott munkákat itt tudja megnézni.
Hégető Honorka-díj |
A 2003-ban létrehozott díj az autóbalesetben elhunyt Hégető Honorka emlékét őrzi. Az RTL Klub egykori szerkesztő-riportere az elesettekről, illetve a hátrányos helyzetben lévő emberekről készített tudósításaiért 1999-ben Tolerancia-díjat kapott. "A Hégető Honorka-díjjal már 2003 óta jutalmazzuk azokat az alkotókat, akik munkáikkal fontos társadalmi ügyekre hívják fel a figyelmet, illetve az ezekre adott lehetséges megoldásokat, válaszokat is bemutatják – mondta el Kotroczó Róbert, a Hégető Honorka Alapítvány kuratóriumi elnöke, az RTL Magyarország hírigazgatója. – A díj hozzájárul ahhoz, hogy ezek a témák – a problémák és a jó példák is – nagyobb közönséghez is eljussanak.” |
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: