Már meg is vették a súlyos érmét, az ára hat számjegyű volt.
Története legnagyobb aranypénzét, egy 10 kilogrammos érmét készített a brit királyi pénzverde, a Royal Mint. Ez a II. Erzsébet brit uralkodó koronázásának 70. évfordulója alkalmából készített különleges kollekció utolsó darabja, névértéke 10 ezer font (4,1 millió forint).
A The Queen's Beasts (a Királynő vadállatai) nevet viselő, 10 darabosra tervezett érmesorozatot 2016-ban indította az 1100 éves pénzverde. A sorozatot a királynő őseinek, a korábbi uralkodóknak a címerállatai inspirálták, amelyeknek a heraldikában egyedi tulajdonságai vannak, és amelyeket az uralkodók jelképként választottak.
Az uralkodó 1953-as koronázásakor a Westminster apátságban tíz nagyméretű, címerpajzsot tartó állatszobrot állítottak fel, amelyek a királynő vérvonalát jelképezték. Az angol oroszlántól a skót egyszarvúig, a fehér agártól a Plantagenet-ház sólymáig több címerállat szerepel köztük. A sorozat 2017-ben az angol oroszlánnal kezdődött.
A legutóbbi, 400 órányi munkával elkészült érmén a királyi címerállatok mindegyike látható – oroszlánok, egy griffmadár, egy sólyom, egy bika, egy yale (antilopszerű képzeletbeli lény), egy agár, egy sárkány, egy egyszarvú és egy ló. A védelmet adó lények és állatok körbeveszik II. Erzsébet képét az érmén.
The #RoyalMint has produced the largest coin in its 1,100 year history.
— Radio News Hub (@radionewshub) April 29, 2021
The coin, which weighs 10kg and took four days to polish has been described as a "masterwork".
It's already been sold, and has a denomination of £10,000 pic.twitter.com/FyM5kh4KAR
Elkészítésében modern és kézi technikákat is alkalmaztak. A Royal Mint közlése szerint az egyetlen példányban elkészült emlékérmét már meg is vette egy névtelenséget kérő vásárló. Az eladási árat nem közölték, de a Royal Mint annyit elárult, hogy a befektetett munka miatt hat számjegyű összegről van szó.
Különböző kivitelezésű változatai azonban elérhetők, az 5 font névértékű, forgalomba nem kerülő érme kezdő ára 13 font.
Ez a Royal Mint valaha készített legnagyobb érméje, egyben csapatunk szakértelmének, kézműves szaktudásának és képességeinek bizonyítéka
– mondta Clare Maclennan, az emlékérmékkel foglalkozó divízió igazgatója.