Honlapot készített Ungváry Krisztián történész, hogy a kitörés napját aktuálpolitikai felhangoktól mentesen mutassa be.
A kitoresnapja.hu honlapot azzal a céllal hozta létre Ungváry Krisztián történész, az MTA doktora, hogy elfogulatlan módon mutassa be az 1945-ben történteket.
A szovjet ostromgyűrűből 1945. február 11-én próbáltak kitörni a Budai Várba beszorított katonák, a kétségbeesett kísérlet véres kudarcba fulladt. A kitörésben részt vevő mintegy 24 ezer német katona közül csak körülbelül 700 fő érte el a német védelmi vonalakat néhány nappal később.
A kitörés napján a megemlékezések sokszor keltenek konfliktusokat és visszatetszést, miután az évfordulót kisajátították, és a becsület napjává nevezték át a magyar neonácik (idén a járvány miatt elmaradt az évfordulós emléktúra).
Ungváry szerint a felvilágosító honlapra azért van szükség, mert a tragikus eseményt egyesek aktuálpolitikai célokra használják, és emiatt eltorzítva mutatják be az akkor történteket. "Nem a gyásszal van probléma. Ám a gyász nem lehet jogalap egy tömeggyilkos eszme mosdatására" – fogalmaz a 24.hu által idézett közleményben.
A honlapon az évforduló napján szokásos Kitörés Emléktúrát lehet végigcsinálni virtuálisan, a történész kutatásain alapuló információkkal megtámogatva.
A térképeken elhelyezett helyszínekre kattintva egy-egy német katona történetét olvashatjuk el, Ungváry Krisztián ugyanis 1333 német katona életrajzát dolgozta fel, melyből 19 életrajzot tett közzé a honlapon.
Ezek elsősorban olyanok – áll a közleményben –, amelyek hiteles képet adnak a német katonákról és sorsukról, illetve a háború borzalmairól.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: