A koronavírus a cseroki identitás, kultúra fennmaradását is fenyegeti, mert mindössze kétezren beszélik folyékonyan a cseroki nyelvet.
Az Oklahoma északkeleti részén élő cseroki indián nemzet a CNN riportja szerint 141 ezer főt számlál, ám ebből körülbelül mindössze kétezer ember beszéli még anyanyelvi szinten a cserokik nyelvét. Mivel a koronavírus ezt a kisebbséget sem kímélte, január 8-ig több mint 11 ezer 800 cseroki indián fertőződött meg, és 66-an közülük meg is haltak a betegségben. Ebből a 66 emberből körülbelül 30-an beszélték a törzs nyelvét.
Épp ezért a cseroki nemzet szuverén kormányzata azon van, hogy az indiánok az egészségügyi dolgozókkal egy ütemben kaphassák meg a Covid–19 elleni védőoltást, hogy a kultúrát, az identitást őrző nyelvük fennmaradhasson. „Mikor elveszítesz valakit, aki folyékonyan beszéli az anyanyelvet, egy olyan törzsből, amelynek csupán 2000 ilyen tagja maradt, akkor elvesztettél valamit, ami nemcsak, hogy pótolhatatlan, mint minden egyes emberi élet, de egyben nemzeti kincs is" – indokolta a CNN-nek Chuck Hoskin Jr., a cserokik vezetője.
December 14-én érkezett meg az első vakcinaszállítmány a cserokikhoz, 975 dózist kaptak ekkor. Először az egészségügyben dolgozók oltását kezdték meg az oklahomai Tahlequah-ban. Három nappal később már a cseroki nyelvet beszélőket kezdték beoltani. A cél az, hogy ennek a hétnek a végéig ezer, cseroki nyelvet beszélő érintett megkapja a vakcinát.