Élet+Stílus MTI 2020. október. 28. 07:10

Melbourne ünnepel, véget ért a járvány miatti 112 napos vesztegzár

Az első hírek szerint szilveszteri a hangulat az ausztrál városban.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Véget ért szerdán Melbourne csaknem négy hónapos zárlata.

Az ausztráliai Victoria állam fővárosa 112 napig volt vesztegzárban a koronavírus-járvány miatt, időtartamát tekintve ez volt az egyik leghosszabb járványügyi zárlat a világon.

A 4,9 milliós város teljes területén július elején rendeltek el karantént, miután a fertőzöttek napi száma megközelítette a kétszázat. A szigorú korlátozások ellenére a napi esetszám augusztus elejére mintegy hétszázra nőtt, ezért Daniel Andrews Victoria állambeli miniszterelnök rendkívüli járványhelyzetet hirdetett a nagyvárosban, és az egész államban újabb korlátozásokat léptetett életbe, amelyek közül egyesek a világon a legszigorúbbak közé tartoztak. Augusztus 2-ától a rendőrség fokozott jelenléte mellett vezették be az újabb szigorításokat Melbourne-ben.

Éjszakai kijárási tilalom lépett életbe, a város lakói legfeljebb öt kilométerre távolodhattak el saját otthonuktól, és naponta legfeljebb egy órán át sportolhattak otthonukon kívül.

Az elmúlt napokban némileg már enyhítettek a korlátozásokon, de kedd éjféltől az élet visszatért a normális kerékvágásba, megnyíltak az éttermek, kávézók, kocsmák és boltok. Helyszíni jelentések szerint egyes szórakozóhelyeken szilvesztert idéző hangulat volt, visszaszámlálással köszöntötték az éjféli határidő lejártát, konfettit szórtak az ajtón örömujjongva betóduló emberek, bár még mindig legfeljebb húszan lehetnek egyszerre odabent.

Melbourne lakói számára maradt egyelőre a kiutazási korlátozás, legfeljebb 25 kilométerre távolodhatnak el a várostól, de várhatóan ezt is feloldják november 8-án. Egy háztartásból legfeljebb két felnőtt és két eltartott kereshet fel más háztartásokban élő barátokat és rokonokat. Victoria államban hétfőn jelentették be, hogy az előző napon egyetlen újabb koronavírusos fertőzés és haláleset sem történt, amire a járvány első hullámának lecsengése, június 9. óta nem volt példa. Kedden se regisztráltak új fertőzöttet, szerdán pedig két újabb eset volt. Ausztráliában eddig 27,5 ezer fertőzést regisztráltak, arányaiban sokkal kevesebbet, mint más fejlett országokban. Az elmúlt napon két ember halt bele a vírus okozta betegség szövődményeibe, és ezzel 907-re emelkedett a halálesetek száma, amelyek csaknem kilencven százaléka a második legnépesebb Victoria államban történt.

A járvány miatt az ausztrál gazdaság 7 százalékkal zsugorodott a második negyedévben, ami a legnagyobb csökkenés volt 1959 óta, amikor elkezdték mérni a gazdaság teljesítményét. A munkanélküliség júliusban 22 éves csúcspontra, 7,5 százalékra emelkedett az üzleti élet leállása és a belső államközi határok lezárása miatt.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.