Élet+Stílus hvg.hu 2020. augusztus. 03. 11:56

Genovai hídavatás: „Nem akarjuk, hogy a tragédiából karnevált csináljanak”

Genovában új hidat ünnepelnek, de a két évvel ezelőtti hídomlás áldozatainak a hozzátartozói közül sokan nem lesznek ott az avatáson.

Új hidat avatnak Genovában a két évvel ezelőtt összeomlott viadukt helyén. A tervek szerint repülők fognak elszállni majd felette az olasz zászló színeiben csíkokat húzva maguk után, majd Sergio Mattarella elnök fog hivatalosan elsőként átkelni a hídon, amelyet Renzo Piano tervezett, és amelynek az alakja egy hajóét idézi, a város tengeri múltjára utalva.

A két évvel ezelőtti baleset 43 halálos áldozatának a nevét is felolvassák, de a hozzátartozóik közül sokan nem lesznek jelen. „Nem leszünk ott az ünnepségen, mert nem akarjuk, hogy a tragédiából karnevált csináljanak” – indokolta a távolmaradásukat az AFP-nek Egle Possetti, akinek a testvére a férjével és két gyerekével együtt halt meg a 2018. augusztus 14-ei balesetben. Szerinte egy ilyen ünnepség akkor lenne indokolt, ha a hidat azért rombolták volna le, mert régi volt, és újra kellett cserélni – és senki sem halt volna meg.

Az új hidat tervező építész, Renzo Piano is elismerte, hogy az alkotás „tragédiából született”. Ugyanakkor azt mondta: „Ez egy gyönyörű híd lesz, nagyon genovai. Egyszerű, de nem triviális. Acélhíd, biztonságos és tartós.” A genovai születésű Piano nevéhez olyan épületek kötődnek, mint a párizsi Pompidou Központ, vagy a New York-i Whitney Museum.

Az áldozat hozzátartozóit tömörítő csoport szóvivője azt mondta, ő soha nem menne át az új hídon.

A Morandi-híd hirtelen omlott össze két évvel ezelőtt egy forgalmas nyári délelőtt, a balesetben 43-an haltak meg. Több mint negyven ember ellen emeltek eddig vádat vagy indítottak vizsgálatot a katasztrófa miatt, köztük a hidat üzemeltető autósztráda-társaság menedzserei és mérnökeivel szemben. Az 1967-ben emelt híd az első feltételezések szerint a hiányos karbantartás miatt omlott össze.

Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?