Élet+Stílus HVG 2020. április. 15. 18:20

A koronavírus elleni szer megtalálásában komoly időnyereséget jelent a kutatók együttműködése

A gyógyszerbiztonságot szolgáló szabályokon járványügyi vészhelyzetben sem lehet lazítani, ugyanakkor van azért gyorsítósáv is, mondta Barótfi Szabolcs, az MSD innovatív gyógyszeripari vállalat magyarországi klinikai kutatási igazgatója a HVG-nek adott interjúban.

Az elmúlt évtizedben sok kritika érte a gyógyszergyárakat, most azonban mielőbb hatásos, koronavírus elleni orvosságot és védőoltást várunk tőlük. Hogy mennyi időbe telik, amíg egy új gyógyszer a patikákba kerülhet, arról Barótfi Szabolcs, az MSD innovatív gyógyszeripari vállalat magyarországi klinikai kutatási igazgatója beszélt a HVG-nek adott interjúban.

„Amíg egy kutatói ötletből felírható gyógyszer lesz, 10-15 évre is szükség lehet. Nem volt ez mindig így, a múlt század közepéig sokkal lazábbak voltak a forgalomba hozatal feltételei. A máig emlékezetes Contergan-ügy – a vény nélkül kapható altató, nyugtató szörnyű mellékhatásokat produkált – 1961-es kirobbanása alapjaiban írta át, szigorította meg a szabályokat. Azóta új gyógyszereket csak kontrollált klinikai vizsgálatokat követően lehet forgalomba hozni, bizonyítani kell a készítmény hatásosságát és relatív ártalmatlanságát. Vagyis azt is, hogy az esetleges mellékhatásai nem jelentenek túlzott kockázatot” – mondja Barótfi Szabolcs.

A kutatási igazgató szerint ugyanakkor több lehetőség is létezik egy-egy ilyen folyamat gyorsítására, az egyik például a pénz. „Az összefüggés egyszerű. Ha több pénz van a kutatásra, több lesz a gyógyszer is. Ezt példázza békeidőben az onkológiai szerek sora, míg például az Alzheimer-kór kezelésére egy sem jött össze. A mostani vészhelyzetben nemzetközi szervezetek, az Egészségügyi Világszervezet, a Világbank vagy a Melinda és Bill Gates Alapítvány is jelentős összegeket ajánlottak fel a vírus elleni szerek megtalálására, klinikai kipróbálására. Komoly időnyereséget jelent a kutatók együttműködése, a nemzetközi információmegosztás is, például a koronavírus génszerkezetének közreadása. A legnagyobb időnyereséget pedig az jelenti, hogy nem a nulláról, a felfedezői fázistól indul a munka” – hangsúlyozza a szakember.

A teljes interjút csütörtöktől elolvashatja a friss HVG hetilapban, vagy a hvg360-on.