Élet+Stílus hvg.hu 2020. április. 01. 14:19

Minisztériumi embereket küldenének a színházakhoz

A színházi felügyelőbizottságokban többségbe kerülnének a minisztérium által delegált emberek.

A Semjén Zsolt által benyújtott salátatörvény – amelynek értelmében a veszélyhelyzet alatt gúzsba kötnék a kormány a polgármestereket – több fontos változást is tartalmaz. Például

minisztériumi delegáltakkal duzzasztanák fel a színházi felügyelőbizottságokat.

Ugyanis a benyújtott törvényjavaslat módosítaná az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló jogszabályt is.

A jövőben három helyett öt tagból állna az állami finanszírozással is bíró színházak felügyelőbizottsága, három tagot pedig a minisztérium delegálna és hívna vissza a bizottságokból.

Szinte az ország összes színháza olyan intézmény, amelyik állami fenntartással is bír, ezek alól csak a főváros által korábban átvett Katona József Színház, Örkény Színház, Radnóti Színház, Trafó és Szabad Tér Színház a kivételek.

A felügyelőbizottságok őrködnek a törvényes működés felett, illetve ezek a bizottságok rendelhetnek el vizsgálatot, ha bármilyen (szexuális, etikai vagy gazdasági) visszaélést észlelnek.

Emlékezetes, hogy a színházi felügyelőbizottságok az elmúlt időszakban két esetben is a figyelem középpontjába kerültek. A Dörner György által vezetett Újszínházban, miután szexuális zaklatás gyanúja merült fel, Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes felügyelőbizottsági vizsgálatot rendelt el.

A Vígszínházban pedig az azóta újabb igazgatói pályázatát visszavonó és távozó Eszenyi Enikőt vádolták sokan hatalmi visszaéléssel.

Rudolf Péter lesz a Vígszínház igazgatója

A főváros öt teátrumot tart meg, ezek között nincs a Vígszínház, de ennek élére még kinevezi Rudolf Pétert.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.