Abouzar Soltani és 10 éves kisfia több mint egy éve élnek Röszkén, kisfilmet is forgattak történetükről.
Tizenhárom hónapja raboskodik a röszkei tranzitzónában az iráni Abouzar Soltani és 10 éves fia, Armin. Az operatőr-rendező tavaly mobiltelefonnal kisfilmet készített történetükről Hal címmel, amelyet novemberben a Verzió filmfesztiválon is bemutattak, és a hvg.hu is írt róla. Az esemény szervezői természetesen meghívták a bemutatóra a rendezőt és a fiát, akik azonban nem tudtak elmenni, mert a magyar hatóságok erre a kis időre sem engedték ki őket a tranzitzónából. (A filmről korábban még a BBC is beszámolt.)
Az idegenrendészet az elmúlt hónapokban sem lett engedékenyebb: Soltani és fia a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválra (BIDF) sem mehet el, pedig ott egy olyan filmet mutatnak be, amelyben nemcsak szerepel a férfi, hanem az elkészítésében operatőrként is részt vett.
A hvg.hu-nak Sós Ágnes, Balázs Béla-díjas dokumentumfilm-rendező, a BIDF alapító igazgatója azt mondta, az Oscar előszobájába is bekerült Éjszakai vándor című film pénteki vetítésére és az utána következő pódiumbeszélgetésre szerették volna elhívni az apát, aki nemcsak a rendező, Hassan Fazili szoros barátja és kollégája, hanem kisfiával együtt a film egyik szereplője is.
Fazili, a rendező családjával együtt Németországból utazik a fesztiválra, Soltani és a fia azonban nem lehet ott. Az alapító hiába írt hivatalos kérelmet az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak arról, hogy a család egy napra elhagyhassa a tranzitzónát, a magyar hatóságok válaszukban kormányrendeletekre hivatkozva visszautasították a kérést.
Abouzar Soltani Iránban, egy egészségügyi szolgáltatónál dolgozott PR-osként és dekoratőrként. Három és fél éve úgy döntött, hogy fiával együtt elhagyja hazáját, mert olyan helyen akart élni, ahol nem kell félnie annak, akinek más véleménye van. Előbb Bulgáriába kerültek, ahol három hónapig voltak bezárva. Azután Szerbiába mentek, ahol két és fél évig vártak arra, hogy a röszkei tranzitzónán keresztül beléphessenek Magyarországra. Menekültkérelmüket érdemben nem akarták kivizsgálni a hatóságok arra hivatkozva, hogy a biztonságosnak ítélt Szerbián keresztül érkeztek. Kiutasították őket, de a szerb hatóságok nem veszik vissza apát és fiát. Ezért az új kiutasítási célpont Irán lett, az az ország, ahonnan elmenekültek. Soltaniék három pert is indítottak a magyar állam hatóságaival szemben, amelyekben a Magyar Helsinki Bizottság képviseli őket.
Az apa és fia ebben a videóban mesélik el történetüket:
A BDIF Magyarország legnagyobb nézőszámot elért nemzetközi filmfesztiválja, amit idén hatodik alkalommal rendeznek meg, s ahol egy héten át 50 film versenyez.