Gulyás Gergelynek levélben kellett megerősítenie, hogy Josh Frydenberg édesanyja hontalanként érkezett Ausztráliába.
A magyar kormány levele segíthet tisztázni az ausztrál külügyminisztert, akit állítólagos magyar állampolgársága miatt akarnak lemondatni.
Josh Frydenberg édesanyja 1943-ban született Budapesten, Magyarországról testvéreivel együtt 1949-ben menekült el. Egy évvel később, egy Genovából induló hajón érkezett Ausztráliába, hivatalos dokumentumai szerint hontalanként, bár az ausztrál hatóságok először magyarként jegyezték be – pont ez okozza most a problémát.
A politikus magyar gyökereiről és esetleges kettős állampolgárságáról először 2017-ben írt egy ausztrál lap, Frydenbergnek már akkor magyarázkodnia kellett. Az ausztrál alkotmány 44. cikkelye szerint ugyanis nem tölthet be politikai tisztséget kettős állampolgársággal rendelkező személy. A helyzetet bonyolítja, hogy az ausztrál bíróságoknak a saját jogszabályaik alapján kell kimondaniuk, hogy valaki kettős állampolgárnak számít-e. Márpedig a törvények szerint, ha valaki külföldön születik magyar szülőktől, akkor is járnak neki a magyar papírok.
Frydenberg ellen választókerületének egyik lakosa nyújtott be keresetet a bíróságon. Michael Staindl ausztrál lapoknak egyébként nem titkolta, azért támadja a képviselőt, mert nem teljesíti ígéreteit a klímavédelem területén, ezzel pedig elárulta a választókerületét.
A pénzügyminiszter végül Gulyás Gergelyhez fordult, hogy segítsen tisztázni a bíróság előtt. Az ausztrál hírügynökség szerint a Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt meg is tette, levelében azt írta: semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy akár Frydenberg, akár édesanyja magyar állampolgárok lennének.
Megerősíthetem, hogy Joshua Frydenberg magyar állampolgárságának semmilyen alapja nincs – áll a hivatalos levélben.
Frydenberg egyébként már korábban képtelenségnek nevezte a felvetést.
Abszurd, hogy bárki azt gondolja, szándékomon kívül felvehetném egy külföldi ország állampolgárságát a hontalan édesanyámon és nagyszüleimen keresztül. Ez olyan, mintha Észak-Koreával példálóznánk, ahol az embereknek akaratukon kívül adnak állampolgárságot – mondta.
Ausztráliában egyébként nem ez volt az első eset, hogy valaki magyar állampolgársága miatt került bajba. Tim Hollo, a zöldek képviselőjelöltje 2017 decemberében kezdte intézni a magyar állampolgárságról való lemondását, s végül 14 hónappal később, több ezer dollárnyi díj kifizetése után sikerült. Így végül indulhatott a választáson.