Brüsszelben jelentette be a cég az átfogó hulladékcsökkentési programjának elindítását. Ennek keretében próbálják majd kiváltani a műanyag csomagolóanyagokat Európa-szerte.
A McDonald’s globális központja 2018-ban jelentette be, hogy 2025-re minden, a termékekhez használt csomagolóanyag megújuló, újrahasznosított vagy tanúsított forrásból (közleményükben nem fejtik ki, hogy ez utóbbi pontosan mit jelent) fog származni, és a nemzetközi hálózat 36 ezer éttermére kiterjesztik a hulladékok újrahasznosítását.
Mint írják: Európában a korábbi fejlesztéseknek köszönhetően a McDonald’s által felhasznált csomagolóanyagoknak már jelenleg is a 88 százaléka rostalapú, de a végcél az lenne, hogy teljes mértékben kizárják a műanyag csomagolóanyagokat.
A szívószálakkal és a McFlurryvel kezdik
Ennek első lépései, hogy több európai étteremben is elindultak az új csomagolások tesztjei, a McFlurry nevű termékük pedig megválik a különálló műanyag tetőtől. Ez az utóbbi lépés már önmagában évente több mint 1200 tonna műanyag-megtakarítás jelent – írják. Igaz, azt nem teszik hozzá, hogy a papírcsomagolás pontosan milyen, van-e például az elviteles kávéspoharakhoz hasonlóan belső műanyag borítása, amely segít a hőt megtartani, és amely miatt a csomagolás megint csak nem lenne újrahasznosítható.
Ugyanakkor azt hangsúlyozzák, hogy az európai éttermekben papírból, illetve fából készült McFlurry-kanalakat, valamint a fogyasztói visszajelzések alapján továbbfejlesztett, 100 százalékban újrahasznosítható anyagokból készülő papír szívószálakat is tesztelnek. Több országban – köztük az olasz és a portugál piacon – már csak a vendégek kérésére adnak az italokhoz szívószálat.
Közleményükben azt is hozzáteszik, hogy a hulladékgyűjtés több mint 20 éve szelektíven zajlik minden magyarországi McDonald’s-egységben. Az éttermekből visszagyűjtött papír, a karton és a PE- (polietilén) fólia anyagában hasznosul, a konyhákon keletkező évi közel 600 tonna használt sütőolajból biodízelt állítanak elő, az élelmiszerhulladékot pedig biogáz üzemben használják fel, elektromos áram és hőenergia termelésére – fogalmaznak.