Élet+Stílus hvg.hu 2019. november. 08. 13:09

Mi történik, ha egy leszbikus nő nem hagyja, hogy keresztülnézzenek rajta?

A viktoriánus korban élő Anne Lister a világ egyik legszorgalmasabb naplóírója volt: a 34 éven át írt, 27 kötetnyi, 6600 oldalas naplója az UNESCO Világemlékezeti Listájára is felkerült. A naplókat azonban nemcsak a terjedelmük teszi különlegessé, hanem az élet is, amelyet megörökítettek. Ahogy a HVG Könyvek gondozásában, Béres-Deák Rita és Morvay Krisztina fordításában megjelent Gentleman Jack című könyv előszavából kiderül: amit Anne Lister nem zsúfolt bele tragikusan rövid 49 évébe, arra valószínűleg nem volt érdemes időt szánni.

Ehhez jön hozzá, hogy Lister nem hagyta, hogy keresztülnézzenek rajta saját neme iránti vonzódása miatt. A sokszor csak gúnynevén, Gentleman Jackként emlegetett Lister ugyanis leszbikus volt, és a titkosírással lejegyzett naplójában kíméletlenül őszintén vall a magánéletéről. (A naplójából a BBC és az HBO készített filmsorozatot.)

Az életrajzával a 13. Lift fesztivál keretén belül lehet közelebb megismerkedni: az első modern leszbikusként emlegetett, tabudöntögető, naplóíró földbirtokosnőről, a női szerepekről és a szerepáthágásokról Béres-Deák Rita fordító, Szécsi Noémi író és Oláh Andrea rádiós újságíró fog beszélgetni egy könyvbemutató keretében este héttől a Három Hollóban.

 

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.