Persze nem mindegy, hogyan legalizálják.
Meglepő eredményre jutott az amerikai Montanai Állami Egyetem kutatása, amely a kamaszok kannabiszhasználatát vizsgálta. Azt találták ugyanis, hogy azokban az amerikai államokban, amelyek legalizálták a kannabiszt, a kamaszok körében csökkent a használata.
A rejtély kulcsa a szabályozás gyakorlati hatása, de lássuk előbb az adatokat.
Az egyetem kutatói a középiskolások 1993 és 2017 között készült egészségügyi felméréseit vették elő - ez körülbelül 1,4 millió kamasz adatainak kielemzését jelenti.
Míg a vizsgált időszakban a teljes lakosságban a drogfogyasztás emelkedett az Egyesült Államokban, a kamaszok körében közel tíz százalékos csökkenést tapasztaltak ott, ahol a kannabiszt rekreációs drogként legalizálták. (Rekreációs drognak minősül az alkohol, a koffein és a nikotin is.)
A jelenlegi állás szerint az USA 33 állama legalizálta a kannabisz orvosi használatát, 10 pedig a rekreációsat is - de a szer mindenhol illegális maradt 18 év alattiak számára.
A csökkenést a kutatók azzal magyarázzák, hogy míg a dílerektől bárki vehet drogot,
ha a kannabiszhoz legálisan, de az életkor igazolásával lehet csak hozzájutni, akkor szükségszerűen kevesebben tudják megvenni.
Így ráadásul gyakran drágább is, mint a szabályozatlan, illegális terjesztésben.
A kutatás vezetője, Dr. Mark Anderson kiemelte, hogy a csökkenés nem az orvosi használat legalizálásakor jelent meg, hanem amikor kifejezetten élvezeti szerként legalizálták a kannabiszt.
Dr. Anderson szerint az eredmények cáfolják azokat a vélekedéseket, amelyek szerint a legalizálással emelkedne a tinédzser kannabiszhasználók száma.
Ráadásul az elmúlt években egyre helyen lett legális a kannabisz, így hamarosan friss adatokkal tesztelhetik a mostani eredményeket.
(BBC)
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: