Élet+Stílus hvg.hu 2019. június. 26. 17:31

Fészkelő fecskék foglalták el a zebegényi strandot, az önkormányzat pedig igazán menőn reagált

Strandfejlesztéssel indult a nyár, fecskeovival zárul Zebegényben.

Nagy bajban vagyunk Magyarországon, mert a nagyüzemi mezőgazdaság, a klímaváltozás és a mezőgazdaságban használt vegyszerek és rovarölők miatt tűnnek el a fecskék. Szerencsére akadnak azért példamutató helyi közösségek és önkormányzatok is.

Úgy is mondhatnánk, a természet utat tör, hiszen a Zebegényben költési helyszínt találó partifecskék csak éltek a kézenfekvő lehetőséggel.

Az történt, hogy a zebegényi önkormányzat fejleszteni akarta a Duna-parti strandját, ezért markolókkal egy jókora területen kivájták a domboldalt, aminek köszönhetően egybefüggő homokfal tárult fel a folyó mentén. A munkások nem dolgoztak hétvégén, a partifecskék viszont költőhelyet kerestek, így beköltöztek a homokfalba. 

Mostanra 100-150 üreg lehet a falban, a fiókák akár egy méter mélyen is lehetnek.

A strand új lakóit Batki László fedezte fel, aki értesítette az önkormányzatot, illetve a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot. A nemzeti park úgy döntött, hogy mivel a partifecske védett állat, a munkálatokat a költési időszak végéig, azaz augusztus 15-ig nem lehet folytatni. A zebegényi önkormányzat pedig nagyon együttműködő volt,

és lezárta a területet, hogy az emberek ne háborgassák a madarakat.

Az Index helyszíni videójából kiderül, hogy a partifecskék násza előtt a hím madár kezdi el ásni az üreget. Mikor elér úgy 60 centit, kiül az üreg szájába, vagy röpköd előtte, hogy felhívja magára a tojó figyelmét.

A fecskéket jelenleg leginkább az veszélyzetetheti, hogy nem biztos, hogy a homokfal kitart a költési idő végéig. A heves esőzések miatt egy nagyobb darab már kiszakadt a falból, de a lapnak nyilatkozó Batki bízik benne, hogy ezzel megállt az omlás.

Batki az alábbi Facebook-posztban foglalta össze, mi történt:

(Vezető képünk illusztráció.)

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.