Élet+Stílus hvg.hu 2019. május. 15. 13:44

A fecskék sem örülnek a napok óta szakadó esőnek, de segíthetünk nekik

Az esőben nem repülnek a rovarok, a velük táplálkozó fecskék pedig éheznek. Ezért aztán a gyenge madarak esővédett helyekre húzódnak be, ha ez épp a mi erkélyünk lenne, nagy szolgálatot tehetünk nekik az etetésükkel, írja a Facebookon a Hortobágyi Madárpark.

Nem csak minket lomboz le a napok óta tartó novemberi idő, a fecskék is megszenvedik az időjárást. A Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány hívja fel Facebook-posztjában a figyelmet arra, hogy a repülő rovarokkal táplálkozó fecskék napok óta nem tudnak vadászni. Ennyi idő alatt lemerülnek a tartalékaik, elgyengülnek. A madárpark rengeteg fotót kap erkélyeken csapatosan gubbasztó madarakról, volt, hogy 50 fecske gyűlt össze egy épületen.

De az emberek segíthetnek átvészelni a mostoha időszakot: az esőtől védett helyen ajánlatos egy lapos tálban, virágalátétben táplálékot felkínálni nekik. A legjobb a kisállatboltban is beszerezhető lisztkukac, de szeretik a túrót, apróra vágott csirkeszívet, csirkenyesedéket, alutasakos junior macskaeledelt is. Viszont a fecskék repülő rovarokkal táplálkoznak, így a tápláléknak „mozognia” kell, hogy elfogadják. Amennyiben a felsorolt, nem rovar eredetű eledellel etetünk, mindenképp szórjunk rá lisztkukacot, gilisztát, szöcskét!" – szól a figyelmeztetés, ellenkező esetben nem fogják megenni a megmentésükre összeállított menüt.

Ha pedig már kihűlt, mozgásképtelen fecskét észlel valaki, tegye be egy zárt, sötét kartondobozba, majd száraz, meleg helyre. Meg lehet próbálkozni a madár kézből etetésével, de ez nem egyszerű. "Ilyen esetben mielőbb hívjátok ügyeleti számunkat (0630/535-64-84)!" – üzenik a madárvédők.

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.