4,89-es értékelése volt a férfinak az Uberen, aki a nyolcvanas években Szomáliában kínozta az áldozatait.
Uber-sofőrként dolgozott egy szomáliai háborús bűnös Amerikában – írja a BBC, miután a múlt héten a bíróság előtt egy egykori áldozata rávallott a férfira.
Yusuf Abdi Ali a nyolcvanas években Sziad Barre szomáliai diktátor tábornoka volt, majd Kanadába költözött. Először 1992-ben azonosították egy kanadai dokumentumfilmben az akkor Torontóban biztonsági őrként dolgozó férfit, akkor szemtanúk azt állították róla, hogy több száz embert kínzott és ölt meg Szomáliában.
A dokumentumfilm után Alit kiutasították Kanadából, és az Egyesült Államok is elindított egy hasonló eljárást, de a férfi végül valahogy 1996-ban visszatért Amerikába. A férfi az elmúlt másfél évben az Uber és a Lyft fuvarmegosztóknak dolgozott sofőrként teljes állásban, bár az Uber is leellenőrzi a sofőrjei bűnügyi múltját. A férfi ráadásul 4,89-es értékelést kapott az utasaitól.
A volt tábornokot egy másik szomáliai férfi perelte be a bíróság előtt: Farhan Tani Warfaa azt állította, hogy 1987-ben észak-szomáliai otthonából Ali katonái rabolták el, majd a férfi parancsára hallgatták ki, megverték, megkínozták és le is lőtték. Elmondása szerint csak azért élhette túl a kínzásait, mert végül lefizette a sírásót, hogy megmentse az életét.
Az áldozatot egy nonprofit szervezet képviselte a bíróságon, a Virginia állambeli Alexandria bíróságán az esküdtszék pedig kedden úgy döntött, hogy neki ad igazat: Yusuf Abdi Alit mondták ki felelősnek a három évtizeddel ezelőtti kínzásokért, ezért 500 ezer dollárnyi sérelemdíjat kell fizetnie az áldozatnak. Warfaa jogi képviselői egy olyan amerikai törvényre hivatkozva nyertek, amely a kínzás tilalmáról szól, akár az Egyesült Államokban történik, akár nem.
Az Uber és a Lyft is azt közölte, hogy Alit örökre eltiltja a sofőrjei közül.