A húsvéti sonkás reggeliken, nagy ünnepi traktákon innen s túl, mindig jól jön egy tálcányi édes-sós kínálgatni való. Miként készüljünk fel az ünnepre, hogy legyen otthon valami, de ne kelljen a sütő mellett raboskodnunk?
A megoldás : olyan alaptésztákat válasszunk, amik jól variálhatók (le is fagyaszthatjuk, úgy hogy akár neki is kezdhetünk), és egy nekifutásra többféle finomságot készíthetünk belőlük.
Klasszikus
A linzertészta sosem megy ki a divatból. Egyszerű, eltartható és csak a fantáziánk szab határt, mit formázzunk belőle, mivel ízesítsük.. A vajból, lisztből, cukorból és tojásból összeállított alaptésztát valamilyen formával kiszaggatjuk, megsütjük, és már az is elég, ha csak lekvárral kettesével összeragasztjuk, porcukrozzuk. A klasszikus változat mellett számos ízesítéssel élhetünk. A tésztába gyúrhatunk fűszereket: fahéjat, gyömbért, szegfűszeget, vaníliát, citrusok reszelt héját, narancsaromát. Gazdagíthatjuk kakaóporral vagy akár matcha teaporral. Beledolgozhatunk sózatlan natúr pisztáciatöretet is A lekvárt kiválthatjuk csokikrémmel (akár fehér csokiból málnával), tojásos citromkrémmel (lemon curd). De ha maradunk például a málnalekvárnál, megbolondíthatjuk egy kis rózsavizzel. A gyerekek kedvence lehet a házi vagy készen kapható mogyorókrém, a vaníliával ízesített mandulavaj. S egy-egy falat igazi luxus, ha az összeragasztott sütipárokat olvasztott étcsokoládéba vagy fehércsokoládéba is belemártjuk.
Egészséges alternatíva, ha a finom fehér liszt felét, lecseréljük finomra őrölt zablisztre, vagy gesztenyelisztre.
S ha nem "aprózzuk el", akkor persze a linzertésztából pitéket is süthetünk, gyakorlatilag bármilyen gyümölcsös töltelékkel.
Sütés nélkül
A kekszgolyó az egyik leggyorsabban elkészíthető és igen változatosan variálható édesség, amivel meg se kell közelítenünk a sütőt. A klasszikus kókuszreszelékes, kakaós változatot mindenki ismeri, de ez tényleg csak az alap. A logisztika: van egy száraz alapanyagunk, ami ugye a darált keksz, azt valamilyen részben hidegre szilárduló folyékony anyaggal összefogjuk, ízesítjük, majd valamiben megforgatjuk. Az összeállítás során a darált kekszet dúsíthatjuk darált dióval, darált mogyoróval, kókusztejporral, kókuszreszelékkel. A folyadékunk részben mindig valamilyen zsiradék (vaj,kókuszzsír, kókuszkrém), amit vegyíthetünk lekvárral, citrom- vagy narancs levével, cukorsziruppal, olvasztott csokoládéval, tejszínnel. Fűszerezhetjük őrölt fahéjjal, gyömbérrel, matcha teaporral, citromhéjjal, narancshéjjal, vaníliával, tonkababbal, kakaóporral. Különleges lesz a tonkababos kakaós, a lime-os kókuszos, a sárgabaracklekváros diós változat. Az utolsó lépést, a forgatást sem szabad kihagynunk, hisz így teljes a kép. Az elkészült golyókat meghempergethetjük a szokásos kókuszreszeléken kivül darált dióban, mandulában, mogyoróban, liofilizált eperporban, málnaporban. Megmárthatjuk olvasztott ét- vagy tejcsokoládéban - a csokifürdő előtt a golyóknak jót tesz a hűtés.
Jolly joker
A sok édesség mellé azért kell valami sós is. A pogácsa ebben a kategóriában mindent visz, annyiféle változata lehet. Szükségünk van egy jó pogácsa alapreceptre (válogathatunk kedvünkre a neten) , és ha ez megvan, variálhatjuk. A zsiradék egy részét például lecserélhetjük tepertőkrémre, juhtúróra, kéksajtra és máris kész a tepertős, juhtúrós, vagy kéksajtos pogácsa. A tésztát ízesíthetjük száraz őrölt fűszerekkel: köménnyel, cayenne borssal, füstölt őrölt paprikával, száraz zöldfűszerekkel. A folyadék egy részét kiválthatjuk pépesített zöldségekkel: spenóttal, céklával, sütőtökkel, így csodás színekben-ízekben pompázó pogácsákkal kápráztathatjuk el a vendégeket. A friss zöldfűszerektől sem kell ódzkodni, bátran élhetünk velük: egyszerűen csak adjuk hozzá a tésztához gyúrás előtt apróra vágva. Ilyen tájt tökéletes választás a medvehagyma, a petrezselyem, bazsalikom vagy épp a snidling, esetleg az újhagyma zöldje. A kiszaggatott, tojássárgával lekent pogácsák tetejét sütés előtt meghinthetjük reszelt sajttal, fekete hagymamaggal, szemes köménnyel, fekete vagy fehér szezámmaggal, valamilyen durvára tört olajos maggal (dió, mandula, , napraforgómag, tökmag).
Recept: Huszárfánk
A háromgenerációs Harrer cukrász család Desszertkönyve bővelkedik gyorsan és könnyen elkészíthető házi süteményekben, aprósüteményekben.Bevált receptek ünnepnapokra, hétköznapokra - jóízű beavatás a cukrászdinasztia mindennapi életébe. Tőlük kaptunk egy kis ízelítőt.
Hozzávalók (kb.80 darabhoz): 300 g liszt, 200 g hideg vaj, 100 g porcukor, 100 g darált pörkölt mandula, 0,5 dl tejszín, 1 tojás, 1 tojás sárgája, eperlekvár
Elkészítés: A darált mandulát sütőben arany barnára pirítjuk. Félretesszük, és amikor kihűlt , összedolgozzuk a felkockázott hideg vajjal és a többi hozzávalóval ( a porcukor és a lekvár kivételével). Jól gyúrjuk össze a tésztát, és hagyjuk 1 órát pihenni hűtőszekrényben. Ez után nyújtsuk ki kb. 12 mm vastagságúra, és körformával szaggassunk 3 cm átmérőjű korongokat belőle. Mindegyik közepébe nyomjunk egy kis mélyedést (fakanál végével). Toljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és süssük 10 percig, illetve míg szép aranybarna lesz. Addig melegítsük fel a lekvárt (ne forraljuk fel!), szükség esetén higítsuk kevés vízzel. A kisült korongokat porcukrozzuk be, és a kis mélyedésekbe töltsük bele a meleg lekvárt ( kiskanállal is adagolhatjuk, vagy használhatunk nyomózsákot).
(Teljes cikk: HVG Gasztro&Utazás tavaszi különkiadvány)