Mondhatnánk, bármi lehet az, ami ez idő tájt sörisszának jólesik. De azért adjuk meg a módját.
A legkézenfekvőbb persze az lenne, hogy a tavaszt a Märzenbier jegyzi, melynek jelentése márciusi sör. Ez azonban félrevezető, ugyanis a (sör)történelmi Märzen elnevezés azokra az időkre emlékeztet, amikor egy 1533-as bajor rendelet értelmében György nap (április 24.) és Mihály nap (szeptember 29.) között tilos volt a sör főzése. Persze az eszes bajorok gondoskodtak magukról, ezért márciusban különlegesen erős, tartós sört készítettek: növelték a sörcefre sűrűségét és alkoholtartalmát. Az elsődleges erjedés után, a hordóba fejtett sört pincékben, jégtömbökön tárolták. Így a sör megőrizte minőségét, és szerencsés esetben még szeptemberben is iddogálhattak belőle.
Lehetne a tavasz söre a baksör is, melyet év elején főztek, de csak a tavasz érkezésekor vertek csapra. A baksör jellegzetessége, hogy 30 százalékkal több malátával és így arányaiban kevesebb komlóval készül mint a bajor sörök általában, ezért alkoholban gazdagabb és édesebb. A baksörök egyik fajtája a borostyánszínű Maibock, melyet hagyományosan a pünkösdi ünnepek után, az Úrnapján vertek csapra.
Ha a belga sörhagyományok felől közelítünk, a tavaszi sör fogalma másfajta jelentést kap. Vallóniában ugyanis tavaszi sörnek a könnyű – úgy 3 százalék alkoholtartalmú – „saison” számít, melyet a tél elején főztek elsősorban a szezonmunkásoknak, akik naponta több litert is elfogyasztottak belőle. A tavaszi munkák kezdetével jött el a szezonja a frissítő, enyhén savanykás sörnek. Eredetileg kisebb sörfőzdékben állították elő, de már 1844-ben megkezdte a típus főzését az egyik legismertebb sörgyár, a belga Dupont. Az évek során a típus „megizmosodott”, azaz alkoholtartalma jócskán megnövekedett. Talán mondanunk sem kell, hogy a 21. századra felfedezték a kisebb sörfőzdék. A „farmhouse ale-nek” nevezett sör modern változatai között van gyümölcsös és nagyon aromás, száraz és fűszeres, közepesen keserű. De a tipus karakterét mégis a különleges saison élesztő határozza meg.
Az említetteken kívül nyugodtan hörpölhetjük szezonális sörként is a könnyebb IPA-kat, a gyümölcsös ízesítésű söröket, és akár a szűretlen búzát is.
(Teljes cikk: HVG Gasztro&Utazás tavasz)