Élet+Stílus MTI / hvg.hu 2019. április. 07. 08:31

Mindenkit lenyomtak az ELTE-s joghallgatók a nemzetközi perbeszédversenyben

Az ELTE-s csapat nyerte a világhírű jogászversenyt.

A joghallgatók tekintélyes Jessup nemzetközi versenyében ért el első helyezést szombaton a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) joghallgatóinak csapata.

"Az Eötvös Loránd Egyetem 2019 világbajnoka" - tette közzé honlapján gratulációját a jogászversenyt rendező szervezet, a nemzetközi joghallgatók szövetsége (angol rövidítéssel: ILSA).

Az 1960 óta minden évben Washingtonban megrendezett Philip C. Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszédverseny a világban a nemzetközi jogot hallgató diákok számára a legnagyobb múltú és legnagyobb szabású nemzetközi megmérettetés. A szombaton véget ért versenyben a magyar egyetemisták száz ország több mint 680 egyetemének diákjai között voltak a legjobbak, olyan tekintélyes egyetemek hallgatót utasítva maguk mögé, mint az amerikai Yale és Berkeley, vagy a londoni King's College.

A 20. század amerikai diplomatájáról és jogászáról, Philip C. Jessupról elnevezett versenyben a diákoknak nemzetközi bíróság előtt zajló per szimulációja során kell perbeszédet mondaniuk ügyvédként, mind a felperesi, mind az alperesi oldalon. De nem "csak" perbeszédet prezentálnak, hanem előtte kutatómunkáról számolnak be, beadványokat terjesztenek elő, írásbeli és szóbeli vázlatot készítenek a perbeszédekről, emlékeztetőket írnak. Vagyis írásban és szóban egyaránt megméretik magukat, a végeredmény pedig a képzeletbeli per több szakaszában végzett munka eredménye. Az egyetemisták munkáját tekintélyes jogászokból álló bizottság bírálja el.

A magyar diákcsapatot Kajtár Gábor, az ELTE nemzetközi jogi tanszékének adjunktusa készítette fel, a magyar csapat tagjai Bazsó Gábor, Buda Zolta, Koncsik Marcell és Szép Vanessza, az Ars Boni beszámolója szerint a csapatnak a döntőben a Columbia University diákjaival kellett megmérkőznie.

A lap beszámolója szerint a magyar csapat az alperesi oldalon volt, a lelkes, magas vitakultúrájú és őszinte szimpátiát keltő stílusuk pedig felülkerekedett az anyanyelvi Columbia Egyetem csapatának elegáns, távolságtartó, ám mégis nagyon magabiztos stílusán.

A magyar csapat előadása nagyon jól felépített volt, minden kérdés esetén sok érvvel alátámasztották álláspontjukat. A csapat még arra is joggyakorlattal alátámasztott érvelést adott elő, ha főbb érveiket nem fogadná el a bíróság. A Columbia Egyetem felszólalójával szemben a döntőben egyik csapattag sem hagyta, hogy elbizonytalanítsa a bírói kar bármely kérdése, ez gyors reakciókészségről és magas felkészültségről árulkodott. A magas felkészültség mellett anyanyelviek által irigylésre méltó választékossággal szólaltak fel a magyar srácok.

A legjobb szónok díját (best oralist) is a magyar csapat egyik tagjának, Bazsó Gábornak ítélték, így azt mondhatjuk, hogy ELTE csapata teljes  győzelemmel zárta az idei versenyt.

Az ELTE joghallgatóiból álló csapat egyébként tavaly is jól szerepelt a versenyen, akkor at összevont felperesi és alperesi beadványok kategóriában sikerült elhozni az abszolút első helyet.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.