Élet+Stílus MTI 2019. április. 04. 10:52

Nyolc hétre emelték Spanyolországban az apasági szabadságot

Az eddigi ötről nyolc hétre nő hétfőtől a férfiaknak a gyerekük megszületése után járó szabadság időtartama Spanyolországban. A két hónapnyi szabadság örökbefogadás esetén is megilleti a szülőt.

Az előírások alapján az első két hét kivétele meghatározott, de a fennmaradó hat hetet a gyerek egyéves koráig felhasználhatja szabadságként az apa, akár megszakításokkal is. A Spanyolországban április elsején hatályba lépett jogszabály szerint az apasági szabadság nem ruházható át az anyára.

A rendelkezésről március elsején határozott a szocialista spanyol kormány azzal a céllal, hogy fokozatosan egyenlővé tegye a két szülőt megillető szabadság idejét. A jogszabály értelmében az apasági szabadság 2020-ban 12 hétre emelkedik, és 2021-re éri el az anyáknak most járó 16 hetet.

Az előzetes számítások szerint az intézkedés ebben az évben az államnak 226 millió eurós, a munkáltatóknak pedig 53 millió eurós költséget jelent. A spanyol állami közlönyben most megjelent és ezzel életbe lépett jogszabálynak harminc napon belül meg kell kapnia a parlament jóváhagyását is, különben semmissé válik.

A négy hét múlva esedékes előrehozott parlamenti választások miatt a törvényhozást már feloszlatták, ezért a feladatkörét ilyenkor ellátó hatvanfős testület szavaz majd a rendelkezésről, várhatóan még ezen a héten. Spanyolországban az apasági szabadságot legutóbb tavaly módosították, az akkori konzervatív néppárti kormány növelte négyről öt hétre.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.