Élet+Stílus hvg.hu 2019. január. 11. 15:12

A Kistücsök séfje képviseli a magyarokat a Bocuse d'Oron

A verseny január végén lesz Lyonban, ahol kétévente mérik össze tudásukat a kontinentális elődöntőkről továbbjutott versenyzők.

A balatonszemesi Kistücsök fiatal séfje, Pohner Ádám képviseli majd csapatával Magyarországot a Bocuse d'Or lyoni döntőjén. 

A torinói európai előválogatót követően a versenyre kijutott csapat elnöke Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke, commis (segítő) Csillag Richárd (Kistücsök), a coach Segal Viktor.  Az idei versenytéma a ’70-es évek francia konyhájának egyik ismert fogása, a chartreuse, amely zöldségalapokra épül, és hússal, vadakkal vagy tengergyümölcseivel lehet kiegészíteni. Csúcsgasztronómiai szintre a zöldségek dekorációjával, rétegezésével és összhangjával emelhető ez az étel.

A döntő előtt a versenyzők a zöldségeket a METRO erre felállított piacáról szerzik majd be, és a fogás felét az innen választott hozzávalóknak kell kitennie.   

Tavaly nyáron a szakácsverseny európai döntőjén Norvégia nyert, a második helyen Svédország, a harmadikon Dánia csapata végzett. A világdöntőbe a 8. helyen végzett Magyarország is bejutott.

A Magyar Bocuse d'Or Akadémia Facebook-oldala szerint a magyar csapat az első napon, azaz január 29-én, második rajtolóként indul majd.

Ezúttal is két ételt kell majd elkészítenük a csapatoknak: a tányértéma a zöldség chatreuse, amelyet meghatározott kagylófélékkel kell majd elkészíteni. Ehhez minden csapat rendelkezésére áll 32 db fésűkagyló, 60 db szívkagyló, 18 db osztriga és 60 db feketekagyló, ezeket lehetőség szerint mind fel kell használni. Az ételhez csak a versenypiacon elérhető zöldségek használhatók fel.

A döntő előtt a versenyzők a zöldségeket a METRO helyszíni piacáról szerzik be. A téma egyébként a tavaly augusztusban elhunyt, az évszázad szakácsának nevezett Joël Robuchon-nak állít emléket, aki éttermeivel ez idáig a legtöbb, szám szerint 31 Michelin-csillagot szerezte és tartotta meg élete során. Ő modernizálta ezt az eredetileg  Antonin Caréme (Talleyrand, Napoleon szakácsa volt, és a francia konyha egyik alapművének - L'art de la cuisine au XIX. siécle - megalkotója) nevéhez köthető,anno előételnek szánt fogást, megtartva klasszikus eredetét. 

A hústál kötelező alapanyaga a csontos borjúkaraj lesz (5 csonttal) és már az is biztos, hogy az ételhez a csontot is fel kell használni, sőt, együtt is kell főzni vele.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?