Karácsonyra készülve ráadásul összekötheti a kellemest a hasznossal.
Hosszú volt a hét, a főnök harapós, a kollégák, a gyerekek, az emberek az utcán elviselhetetlenek? Felidegesítette magát, mert közös képviselő megint valami idióta ötlettel állt elő? Hulla fáradt, mert a barátai átugrottak egy “csöndes iszogatásra”, és éjfélkor után alig sikerült őket kituszkolni az ajtón? És még egyetlen nyomorult ajándékot sem sikerült beszereznie?
A tudósok szerint ilyenkor a legjobb, amit tehet, hogy ha kimegy a konyhába sütit sütni. És nemcsak azért, mert a végeredmény egy-két… három tepsi illatos és finom süti lesz – ami kifejezetten jól jön a karácsony előtti, egyre hidegebb és sötétebb hetekben.
Egy 2016-ban publikált tanulmányban az új-zélandi Otagói Egyetem tudósai azt írták, hogy az olyan mindennapos kreatív tevékenységek, mint a sütés-főzés is, jó hatással vannak a lelki jólétünkre.
A Journal of Positive Psychologyban publikáltak szerint a kutatók 658 egyetemi hallgató naplóit vetették össze, akiket arra kértek, hogy 13 napig jegyezzék fel naponta, mit csináltak, és milyen volt az érzelmi állapotuk.
A naplók alapján a kutatók arra jutottak, hogy amikor a hallgatók valami kreatív tevékenységgel foglalkoztak, például sütöttek, utána sokkal lelkesebbek voltak, és úgy érezték kibontakoztak.
Azaz a festéshez, a kötéshez, az íráshoz hasonlóan, ha valaki nem kötelességből, hanem magától kezd sürögni-forogni a konyhában, az a pozitív pszichés működését segíti elő.
Meg aztán ki érezné rosszul magát, mikor egy isteni duplacsokis keksz vagy fűszeres mézeskalács sül (és illatozik) éppen a sütőben?
Dr. Tamlin Conner pszichológus, a kutatás vezetője is azt hangsúlyozta, hogy az eredményeik kiemelik, mennyire fontos, hogy igyekezzünk minden nap valamilyen kreatív dolgot csinálni, mert az nemcsak aznap, hanem a rákövetkezőn is jó hatással lehet a hangulatunkra.
Ráadásul nem ez az első alkalom, hogy a tudósok kapcsolatot találnak a főzés és a lelki egészség között. A sütés-főzést gyakran vetik be viselkedésterápiás foglalkozásokon, a hozzávalók kimérése és a receptek pontos követése pedig állítólag segít az ADHD-s tünetek és a szorongás csillapításában.
(Munchies)