Sokkal színesebb lesz az amerikai politika a félidős választások után. Jönnek a muszlim, latina, bevándorló, őslakos és LGBT képviselők.
Minden eddiginél több nő lesz az amerikai képviselőházban és szenátusban: összesen 112 női politikus hallathatja a hangját mostantól a kongresszusban. A nők már a Donald Trump megválasztása után belekezdtek a mozgósításba, a szexuális zaklatással büszkélkedő elnök beiktatása után például az amerikai történelem egyik legnagyobb demonstrációját hozták össze, majd minden korábbinál többen jelentkeztek be a politikai tisztségekre, aminek most meg is lett az eredménye.
(Az Egyesült Államoknak ezen a téren egyébként volt mit behoznia, a statisztikák szerint ugyanis komolyan visszaesett az elmúlt évtizedekben a nők politikai képviseletének tekintetében. Egy felmérés szerint 190 ország körül az 52-ik helyről a 104-ikre csúszott mindössze két évtized alatt.)
A nők körében ráadásul sok történelmi elsőzés volt.
Rögtön két muszlim képviselő is bekerült a kongresszusba – a történelem során először: Rashida Tlaib Michiganben, Ilhan Omar Minnesotában nyert demokrata színekben. Omar a győzelmi beszédében nem is hagyta szó nélkül, hogy Donald Trump rémálmát testesíti meg: menekültként érkezett az Egyesült Államokba, hidzsábot visel, és nőként volt képes nyerni a választásokon.
Congress member-elect Ilhan Omar’s first words upon taking the stage: asalamu alaikum. The next words: al hamdulillah. “My grandfather taught me that when you see injustice, you fight back. You do not give in to sorrow, you do not give in to sadness. You organize.” pic.twitter.com/vyuYOKeC0r
— Hannah Allam (@HannahAllam) 2018. november 7.
A jogász és politológus Rashida Tlaib ciszjordániai bevándorlók gyerekeként született Detroitban, ő lesz az első palesztin-amerikai nő a kongresszusban. 2016-ban azzal hívta fel magára a figyelmet Donald Trump egyik választási kampánygyűlésén, hogy hangosan számon kérte az akkor még csak elnökjelöltet, hogy olvasta-e egyáltalán az alkotmányt. A gyűlésről ezek után kivezették.
A mostani félidős választások emelték ki a legfiatalabb nőt is, akit kongresszusi képviselővé választottak: Alexandra Ocasio-Cortez 29 évesen nyerte el a szavazók bizalmát. Anyja Puerto Ricó-i, apja New York-i, ő maga pedig nem sokkal az előválasztások előtt még pincérként dolgozott. Politikai tisztséget soha korábban nem töltött be, viszont rögtön első próbálkozásra legyőzte az előválasztásokon a Demokrata Párt egyik rutinos politikusát, a négy cikluson keresztül sikeres Joseph Crowleyt. „Az olyan nőkről, mint én vagyok, senki nem gondolja, hogy politikai tisztségért indulnak” – hangzott az egyik mottója.
Alexandria Ocasio-Cortez ofrece su primer discurso tras ser elegida como la mujer más joven a la Cámara de Representantes. pic.twitter.com/JK2daERukf
— Univision Noticias (@UniNoticias) 2018. november 7.
Texasnak jutott a megtiszteltetés. hogy az első két latina nőt küldje a kongresszusba Veronica Escobar és Sylvia Garcia személyében. Kansas és Új-Mexikó pedig őslakos nőket választott meg elsőként. A kansasi Sharice Davids ráadásul az első meleg politikus, aki az államot képviselni fogja – bár az előélete is megehetősen színes: jogász és MMA-harcos.
"Growing up in my mother's Pueblo household...I never imagined a world where I would be represented by someone who looks like me," says Democrat Deb Haaland. She and Sharice Davids will become the 1st Native American women elected to Congress, CNN projects https://t.co/hie1GW93Xs pic.twitter.com/EJrBxusKuV
— CNN International (@cnni) 2018. november 7.
És hogy a republikánusokról is szó essen: Tennessee állam első női szenátorát választották meg Marsha Blackburn személyében – pedig igazán komoly akadálynak tűnt, hogy a politikai álláspontját korábban gondosan elrejtő énekes, Taylor Swift az ellenfele támogatására szólított fel.