Egy 22 hetes magzaton hajtottak végre operációt a San Raffaele kórház orvosai.
A milánói intézmény nőgyógyászokból és idegsebészekből álló orvosi csapata egy Európában először alkalmazott új technológiával igyekezett a még meg nem született baba súlyos gerincproblémáját korrigálni. A magzatról a 19. héten derült ki, hogy nyitott gerince van, és már a 22. héten sor is került a mindössze kétórás beavatkozásra.
A San Raffaele kórház orvosai számára a műtét nagy kihívás volt, hiszen a méhen belüli operációt úgy kellett végrehajtani hogy ne csak a magzatban ne tegyenek kárt, de az anyaméhben se. Egyetlen nagyon apró bemetszést végeztek a méh falán, így hatoltak be a magzatburokba, és a gerinc rendellenességét a legfeljettebb neurosebészeti mikroeszközökkel javították ki – írja a Local.it. Az anya jól van, már haza is mehetett a kórházból. Hogy a műtét valóban sikeres volt-e, az a következő hetekben derül ki, hiszen a magzat gerince még fejlődik.
A nyitott gerinc több tízezer újszülöttet érint a világon, súlyosabb esetekben az újszülött akár az alsó végtagok petyhüdt bénulásával és a húgyhólyag beidegzésének teljes zavarával születik. Ezeknél a gyerekeknél nem ritka a mentális funkciók elmaradása (mentális retardáció), a születéskor észlelhető súlyos vízfejűség (hydrocephalus) szintén rossz prognózist jelent.
A San Raffaele orvosi csapatát vezető Massimo Candiani kiemelte, hogy az anyaméhen belül történő beavatkozás nyitott gerinc esetén eredményesebb lehet, mint bármilyen kezelés azt követően, hogy a gyerek már megszületett. "Nemzetközi tudományos kutatások azt mutatják, hogy a nyitott gerincű gyerekek méhen belüli operációja a születés után kevesebb neurológiai problémát von maga után, és ezeknek a gyerekeknek nagyobb is az esélyük a felépülésre, mint azoknak, akiket újszülött korukban műtenek meg."