Aggodalomra nincs ok, ez csak akkor veszélyes, ha valaki ezer litert megiszik a tó vizéből.
Évente több alkalommal is megvizsgálják a Balaton vizét a limnológiai intézet munkatársai. A szakemberek a Zala folyónál, a Balaton északi és déli partjánál, valamint Siófoknál, a Sió csatorna mentén, összesen 53 helyről gyűjtenek mintákat. Ők azonban nem a víz általános szennyezettségére vagy az algakoncentrációra kíváncsiak: azt kutatják, hogy a vízben milyen gyógyszerek hatóanyagai vannak jelen.
Az intézet munkatársai célzottan 137 hatóanyag jelenlétét vizsgálták, ebből 68 hatóanyag mindegyik gyűjtőponton előfordult. Ezeket kilenc csoportba lehet sorolni, de a leggyakrabban az antidepresszáns és epilepsziaellenes szerek maradványait mutatták ki. Pirger Zsolt, a Balatoni Limnológiai Intézet Kísérletes Állattani Osztályának csoportvezetője a sonline.hu-nak azt mondta: ezek a hatóanyagok nagyon nehezen bomlanak le, így sokáig jelen vannak a természetes vizekben.
Az ilyenfajta gyógyszerek kémiai szerkezete nagyon stabil, és ezért a hatóanyag molekulák nehezen bomlanak el a természetben. A tablettákban alkalmazott hatóanyagtartalom is magasabb, mint az összes többi csoportnál
– mondta Pirger. Szerinte annak, hogy a Balatonban szinte mindenhol jelen vannak ezek a hatóanyagok, egy jóval egyszerűbb oka is van: az, hogy Magyarországon nagyon sokan szednek ilyen készítményeket. A hatóanyagok jelenléte a fürdőzőkre nem jelent veszélyt – csakis akkor betegedhetne meg valaki, ha több mint ezer litert inna meg a tó vizéből.