Élet+Stílus hvg.hu 2018. július. 18. 16:51

Romániában is érvényesnek tekintik a külföldön kötött melegházasságokat

A precedensértékű ügy előzménye egy román-amerikai pár esete.

A román hatóságok nem tagadhatják meg a szabad mozgás és tartózkodás jogát egy uniós polgár azonos nemű házastársától – közölte Valer Dorneanu, a román alkotmánybíróság elnöke, a taláros testület kétéves halogatás után szerdán meghozott döntését ismertetve.

Az alkotmánybíróság ezzel részben helyt adott annak az alkotmányossági óvásnak, amelyet egy Brüsszelben házasságra lépett román-amerikai azonos nemű pár emelt a melegházasság romániai elismerésének megtagadása ellen, miután az Európai Unió Bírósága júniusban kimondta, hogy a házastárs fogalmát az uniós állampolgárok azonos nemű házastársaira is alkalmazni kell a szabad tartózkodáshoz való jog tekintetében.

Dorneanu szerint azonban a román alkotmánybíróság nem foglalt állást a melegházasság elismerése ügyében.

A precedensértékű ügy a bukaresti V. kerületi bíróságról került az alkotmánybíróság elé, miután Adrian Coman és Clai Hamilton azt kérte a román igazságszolgáltatástól: ismerje el külföldön kötött házasságukat, lehetővé téve, hogy az amerikai fél házastársként állandó jelleggel Romániában tartózkodhasson, és ott munkát vállalhasson.

A 2010-ben házasságra lépett Coman és Hamilton a polgári törvénykönyv (ptk.) azon cikkelyét tartja alkotmányellenesnek, amely szerint "az azonos neműek között külföldön kötött házasság Romániában érvénytelen". Arra hivatkoznak, hogy a hatályos román alkotmány elvileg nem zárná ki a melegházasság hivatalos elismerését, hiszen a "házaspárok önkéntes elhatározásával alapított család" fogalmát használja.

Az alkotmánybíróság számos halasztás után most egy értelmező határozattal próbált eleget tenni az Európai Unió bírósága időközben hozott döntésének, anélkül, hogy a melegházasság elismerésére kötelezné a román hatóságokat. A testület megállapította, hogy a ptk. vitatott cikkelye nem sérti az alkotmányt, amennyiben ennek alapján nem korlátozzák a szabad mozgás és tartózkodás jogát.

Az Accept nevű melegjogi szervezet a döntést kommentálva úgy értékelte: Románia azt ismerte el, hogy Coman és Hamilton "csak egy picit házastársak", de továbbra sem hajlandó családnak tekinteni őket. A döntést mégis "egy első lépésnek" tekintik a normalitás felé, és az élettársi szerződések legalizálását sürgetik.

A román közvélemény azonban nem igazán nyitott a homoszexualitás teljes elfogadására, és várhatóan nem a ptk.-ból törlik a külföldön kötött melegházasság elismerésének tilalmát, hanem az alkotmányba is bevezetik a férfi és a nő házasságaként értelmezett családmeghatározást. Ennek érdekében ugyanis az egyházak támogatását élvező Koalíció a családért nevű ernyőszervezet több mint hárommillió aláírást gyűjtött össze.

Romániában várhatóan ősszel rendezik meg a család meghatározásának megváltoztatását célzó, a melegházasság későbbi legalizálását kizáró alkotmánymódosító népszavazást.

(MTI)

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?