A Tudatos Vásárlók Egyesülete talált olyan eperjégkrémet, amelynek 1 százaléknál is kisebb volt a gyümölcstartalma, de a legdrágább édességnél is 20-26 százalék volt ez az arány. Nem mindegy az sem, tejszínt vagy tejsavóport használnak gyártáskor, és persze a cukortartalom is fontos szempont.
Az eperjégkrémek sokszor indokolatlanul sok cukorral készülnek, több termék pedig fölösleges aromát is tartalmaz, a gyümölcstartalom a legjobb esetben sem közelíti meg a 30 százalékot – közölte a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerdán.
Összesen 13 eper- vagy epres jégkrémet vizsgáltak meg, kritikus anyagot nem találtak, de szinte mindegyik tartalmazott állagjavításra használt allergizáló adalékot.
Kifogásolták, hogy a vizsgált jégkrémek közül csak 4 készült tejszínnel, a többihez tejsavóport használtak.
Az egyesület szerint indokolatlan, hogy 2 kivétellel mindegyik termék tartalmazott mesterséges aromákat, pedig jó minőséget ezek nélkül is el lehet érni. Az olcsóbb, literenként 350 és 800 forint közötti termékek szinte alig, akár 1 százaléknál is kisebb arányban tartalmaznak gyümölcsöt, de a legdrágábbaknál is legfeljebb 20-26 százalék volt az epertartalom – írták.
A közlemény szerint a fogyasztók sokszor nem tudják, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv szerint csak 15 százalék feletti gyümölcstartalomnál lehet a termékeket gyümölcsjégkrémnek nevezni. Ennél csekélyebb aránynál a gyümölcsös jégkrém, aroma felhasználásával készült termékekre pedig a gyümölcs ízű jégkrém megnevezés kötelező – emlékeztettek.
A vizsgálat eredménye a Tudatos Vásárlók Egyesületének oldalán olvasható.