Élet+Stílus -gy- 2018. március. 27. 19:34

Kalauz a Michelin kalauzhoz

Hatalmas várakozás előzte meg a The Michelin Guide Main Citiez of Europe kiadvány budapesti bemutatóját. A két évvel ezelőtti Bocuse d'Or kontinentális döntő után most ismét Magyarország került a gasztro térkép fókuszába. S megkezdődött a találgatás, a reménykedés, a "jól értesültség vélelme " jegyében osztogatott fülesek 48 órája. Az eredményhirdetés után a Michelin- protokollban gyakorlatlanokban támadt pici zavar. Tisztába tesszük.

Igazán dagadhat a büszkeségtől gasztromán szívünk-lelkünk. Először is: Európa csillagos éttermeinek séfjei  ide sereglettek hozzánk, és szombaton óriási happening vette kezdetét a Belvárosi Piacon a Hold utcában (Piros futószőnyegen azért ritkán tetszenek ide besétálni, ugye?). Mesterkurzuson főztek együtt a mi legjobbjainkkal (szerencsére, itt azért a vidékiek is fakanalat ragadhattak). Másnap is folytatódott a hedonizmus, de ekkor már csak a magyarok etették a csillagosokat.

S ne tessék azt hinni, hogy a fine dining mindent vitt. Hungarian gastronomy volt - magyar, és nem magyaros! Körözött, mangalica ízelítő, gulyás, füstölt pisztráng, harcsa, csirkepörkölt, marhapörkölt, kolbász, cukorborsó főzelék - kétségtelenül magasabb osztályba léptetve, jó magyar ízekkel, tiszta alapanyagokból. Este a díjkiosztóra még ráfőztek egy nagy "fakanállal" séfjeink.

Piaci ebéd
Gy.Zs.
Mangalica magyarul
Gy.Zs.
Főzelék
Gy.Zs.

Akik között olyan is volt, aki úgy belemerült a készülődésbe, hogy majdnem lemaradt a pódiumról, mint a Michelin Plate legújabb tulajdonosa: Ádám Csaba, Olimpia.

S akkor mindjárt itt az első tisztázni való, hogy mit jelképez a tányér? Nem, nem egyenlő a Bib Gourmand jelzés jópofa gumiemberkéjével. "Mindössze" azt jelenti, hogy adott helyen jól főznek! Ne tessék azt mondani, hogy na és? Éppen, hogy ez az egyik legfontosabb a mindenkori vendégnek! S van nekünk ebből Pesten és Budán bőven. Az Olimpia családja: Salon, Baraka, Babel, Aszú, Fausto's, Nobu, St Andrea, Tigris, Bock Bisztro, Mák, Alabárdos, Arany Kaviár, Csalogány 26, Baltazár, Tanti, KisBíró, Zona.

A Bib Gourmand, vagyis a vidám Bibendum figura a különösen jó konyhát jelzi barátságos ár/érték arányban. Ez virít mostantól Széll Tamás-Szulló Szabina piaci lelőhelyén, a Stand 25-ben. A pesti Fricska és a Petrus továbbra is ápolja a jó barátságot a Bibendummal (volt kis megszeppenés, mire kiderült, szó sincs róla, hogy elvesztették volna, csak éppen ők már nem újak). S nagyon-nagyon jó lenne, ha ez a hazai Bib Gourmand család mind jobban bővülne!

A csillagos helyekből (Costes, Costes Down, Borkonyha), mint hivatalos-nem hivatalos médicsapok tudatták, mind megvan! Viszont a csillagok száma megszaporodott: az Onyx már felíratkozott az alig több mint 420 európai kétcsillagos közé. Egy olyan séffel, aki a Gerbaud-házban nevelkedett! S - szerintünk ez az igazi - műhellyé válni, szárnyakat adni a tehetségeknek.

Végül egy félreértés tisztázása: a csillagot nem a séf kapja, hanem az általa jegyzett konyha, étterem. Ha odébb áll, nem viszi magával - legfeljebb a legendát.

Túry Gergely

Csillag szótár:

1 csillag - nagyon jó

2 csillag - kitűnő konyha, megér egy kitérőt

3 csillag - kulináris szentély, érdemes célirányosan utazni, autózni miatta.

A csillagosztás kritériumai, amelyek alapján  az ismeretlen inspektorok vizsgálódnak: alapanyagok, technológia/ízek ismerete, egyéniség, megbízhatóság, ár/érték arány.

Amit a Michelinről tudni érdemes:

Az 1900-as párizsi világkiállításon egyszerű, autósoknak szóló ingyenes, francia reklámkiadványként indult. 1926-ban osztották az első csillagot. Bib Gourmand 1955-től van. Az utóbbi évek elismerése a Plate.

S hogy mióta árulják? Amikor 1920-ban André Michelin meglátta, hogy egy autószerelő műhelyben egy billegő munkapad kitámasztására használták a kalauzt, rájött, hogy ami ingyen van, nem sokat ér...